Zgodnie z przypuszczeniami wszystkie poprawki wprowadzone przez Senat do pakietu ustaw zdrowotnych zostały przyjęte. Dotyczą one m.in. uprawnień dla pracowników zakładów opieki zdrowotnej.

Chodzi o ustawy, które w październiku uchwalił Sejm: o ZOZ-ach, o ochronie praw pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, o akredytacji w ochronie zdrowia, o konsultantach krajowych i wojewódzkich w ochronie zdrowia oraz o pracownikach zakładów opieki zdrowotnej. Sejm uchwalił także ustawę wprowadzającą reformy. W ubiegłym tygodniu Senat wprowadził do nich ponad 40 poprawek. Nie zmieniają one głównych założeń ustaw.

Ustawy, przygotowane przez rząd, i zgłoszone przez posłów PO, zakładają m.in. obligatoryjne przekształcenie zakładów opieki zdrowotnej w spółki kapitałowe, przekazanie całości ich kapitału samorządom oraz utworzenie urzędu Rzecznika Praw Pacjenta.

Sejmowa komisja zdrowia poparła m.in. poprawkę do ustawy o ZOZ- ach, zakładającą utworzenie kierowniczych stanowisk dla pielęgniarek. Zmiana ta rozbudowuje katalog stanowisk medycznych w ZOZ-ach i wprowadza funkcje: zastępcy kierownika do spraw pielęgniarstwa, naczelnej pielęgniarki albo położnej oddziałowej - w przypadku oddziału, którym kieruje ordynator - oraz kierownika do spraw opieki pielęgniarskiej.

Posłowie opowiedzieli się także za poprawkami przyjętymi przez senatorów do ustawy o pracownikach ZOZ-ów. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami będą oni mieli prawo m.in. do nagród jubileuszowych, dodatków za wysługę lat, odpraw emerytalnych i rentowych. Przyjęto poprawkę Senatu umożliwiającą im ubieganie się u pracodawcy o pokrycie kosztów doskonalenia zawodowego.

- Te zmiany są pewnego rodzaju kompromisem. Pozwalają one funkcjonować ZOZ-om, a jednocześnie zabezpieczyliśmy stanowiska kierownicze kadry pielęgniarskiej - mówił wiceminister zdrowia Marek Haber.

W ocenie przewodniczącej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Doroty Gardias, przyjęte poprawki nie spełniają oczekiwań związkowców, nie są zgodne z ustaleniami „białego szczytu“ i obietnicami premiera. Jak mówiła Gardias, po przekształceniu szpitali w spółki, „będzie istniało realne zagrożenie obniżenia płac pielęgniarek“. Dodała także, iż w ustawach nie zagwarantowano kroczącego wzrostu płac.

Sejmowa komisja poparła również poprawki do ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Jedna z nich zakłada, że jeżeli chory nie wyda upoważnienia niezbędnego do wglądu w dokumentację choroby, to jego bliscy nie będą mogli się z nią zapoznać.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH