Na środowym posiedzeniu (13 maja) sejmowej Komisji Zdrowia będzie rozpatrywane sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie zmianie ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów.

Rozpatrywane będą także odpowiedzi na dezyderat w sprawie rozszerzenia szczepień obowiązkowych finansowanych z budżetu państwa.

Proponowane zmiany dostosowują polskie prawo w dziedzinie pobierania, przechowywania i przeszczepiania komórek, tkanek i narządów do wymagań dyrektyw unijnych. Zmiany są również konieczne ze względu na postęp techniczny i rozwój nowych technologii medycznych.

Zgodnie z projektem, osoby zajmujące się pobieraniem, testowaniem, przetwarzaniem, przechowywaniem i przeszczepianiem komórek, tkanek lub narządów będą musiały systematycznie podnosić swoje kwalifikacje. Ma to się odbywać w formie szkolenia wstępnego – dla osób nowo zatrudnionych, ustawicznego (nie rzadziej niż co 2 lata) – dla wszystkich pracowników oraz uaktualniającego – związanego ze zmianami procedur lub rozwojem wiedzy naukowej.

Zgodnie z nowymi przepisami, wysunięcie podejrzenia śmierci mózgowej (wraz z komisyjnym orzeczeniem o śmierci mózgowej oraz podtrzymywanie czynności narządów zmarłego w celu ich pobrania do przeszczepienia) finansowane będzie przez NFZ. Z kolei pobranie komórek, tkanek i narządów do przeszczepienia ma być finansowane przez ministra zdrowia za pośrednictwem Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji „Poltransplant”.

Koszty przechowywania, transportu i przeszczepiania narządów będzie pokrywał minister zdrowia ze środków przeznaczonych na świadczenia wysokospecjalistyczne. „Poltransplant” będzie pokrywał również koszty pozyskiwania komórek krwiotwórczych szpiku i krwi obwodowej w celu ich przeszczepienia.

Nowe przepisy wprowadzają funkcję koordynatora pobierania narządów, który ma być w każdym szpitalu, posiadającym możliwości pobrania ich od osoby zmarłej. Dzięki temu ma wzrosnąć liczba pobranych narządów do przeszczepu.

Ponadto, uzupełniono przepisy o zasady monitorowania pobranych, przetworzonych, przechowywanych, dystrybuowanych i przeszczepionych komórek i tkanek. Określono zasady przywozu i wywozu komórek, tkanek i narządów z (do) krajów Unii Europejskiej lub krajów trzecich.

Przewidziano powstanie ośrodków kwalifikujących chorych do przeszczepiania narządów, komórek krwiotwórczych szpiku i krwi obwodowej, ze szczególnym podkreśleniem obowiązku zgłaszania chorych do listy osób oczekujących na przeszczepienie narządów, komórek krwiotwórczych szpiku i krwi obwodowej, prowadzonej przez „Poltransplant”.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH