Na specjalnie zwołanej sejmowej Komisji Zdrowia odbędzie się pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji tzw. ustawy zdrowotnej. Projekt przynosi zmianę algorytmu w wyniku którego najbiedniejsze województwa dostają najmniej pieniędzy na leczenie.

Posłowie PO – autorzy projektu – uważają, że nowy algorytm podziału środków z NFZ spowoduje, iż województw, które co roku dostawały ich najmniej trafi więcej pieniędzy na leczenie. Dotyczy to m.in. województwa świętokrzyskiego, lubelskiego czy podlaskiego – informuje Gazeta Prawna.

– Na podstawie wciąż obowiązującego algorytmu Mazowsze otrzymuje z NFZ na leczenie jednego pacjenta średnio 1,5 tys. zł, a woj. lubelskie tylko 900 zł – mówi Gazecie Prawnej Krzysztof Tuczapski, przewodniczący Konwentu Szpitali Zamojszczyzny.

Jak przypomina GP dysproporcja w podziale środków na leczenie wynika z tego, że obowiązujący algorytm opracowany jest m.in. na podstawie wskaźnika dochodowego. Oprócz zmiennych demograficznych i epidemiologicznych uwzględnia on również wysokość dochodów gospodarstw domowych w poszczególnych województwach.

Efekt: tam gdzie dochód jest najniższy (np. woj. podlaskie, podkarpackie, lubelskie), miejscowy odział NFZ dostawał najmniej środków na leczenie na dany rok.

Z projektu nowelizacji ustawy zmieniającej algorytm wynika, że wskaźnik dochodowy nie zostanie zastąpiony żadnym innym, który brałby pod uwagę zamożność mieszkańców danego województwa. Zdaniem ekspertów, najlepszym rozwiązaniem jest zupełna rezygnacja ze wskaźnika dochodowego.

W opinii Marek Wójcik, ekspert ds. ochrony zdrowia Związku Powiatów Polskich, to dobry kierunek zmian w systemie podziału pieniędzy na leczenie. - W przeszłości, kiedy były bardzo widoczne różnice w kosztach, jakie świadczeniodawcy ponosili na wynagrodzenia, wprowadzenie tego wskaźnika było uzasadnione – uważa Wójcik.

Jednocześnie utrzymany zostanie tzw. wskaźnik świadczeń wysokospecjalistycznych. Zdaniem Tuczapskiego, to dobre rozwiązanie, bo jednak inne są koszty funkcjonowania placówki, która nie wykonuje skomplikowanych zabiegów i operacji, niż takiej, która się w nich specjalizuje.

Nowelizacja ustawy zmieniająca zasady podziału środków NFZ na leczenie powinna być uchwalona jeszcze w tym miesiącu. Jeżeli do tego dojdzue - na podstawie nowego algorytmu pieniądze na leczenie będą dzielone już od 2010 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH