Sejm przyjął w czwartek wszystkie poprawki Senatu do ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Najważniejsza zmiana zakłada utworzenie kierowniczych stanowisk dla pielęgniarek. Zmiany w ustawie o pracownikach zoz-ów przewiduje ustawową gwarancją niektórych uprawnień pracowników zoz-ów. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

Przyjęta poprawka rozbudowuje katalog stanowisk medycznych w zoz-ach i wprowadza: zastępcę kierownika do spraw pielęgniarstwa, naczelną pielęgniarkę albo położną oddziałową, w przypadku oddziału, którym kieruje ordynator oraz kierownika do spraw opieki pielęgniarskiej.

Sejm poparł także zmianę wycofującą możliwość przeprowadzenia lokalnego referendum w przypadku zamiaru rozwiązania spółki zarządzającej zoz lub zbycia przez samorząd jej udziałów albo akcji.

Z kolei zgodnie z przyjętymi zmianami ustawy o pracownikach zoz-ów, będą oni mieli prawo m.in. do nagród jubileuszowych, dodatków za wysługę lat oraz odpraw emerytalnych i rentowych. Sejm przyjął także poprawkę umożliwiającą im ubieganie się u pracodawcy o pokrycie kosztów doskonalenia zawodowego.

W ocenie Bolesława Piechy (PiS), ta poprawka dzieli zoz-y na dwie kategorie, gdyż - jak mówił poseł - uprawnienia i przywileje będą przysługiwały tylko pracownikom placówek, w których większość udziałów posiadają samorządy.

Z kolei wiceminister zdrowia Marek Twardowski oświadczył, że poprawka zabezpiecza wszystkim pracownikom zoz-ów przywileje, które już obowiązują.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH