Sejm: ustawa podwyższająca  zasiłek pielęgnacyjny - do komisji Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego nie zmieniła się od 2006 r. Fot. Archiwum RZ

Sejm zdecydował 10 lipca o skierowaniu do prac w komisji projektu ustawy podwyższającego zasiłek pielęgnacyjny. Projekt dwa lata temu zgłosił klub SLD.

Za odrzuceniem projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych było 202 posłów, 215 głosowało przeciwko, a trzech wstrzymało się od głosu. Projekt został skierowany do prac w sejmowej komisji polityki społecznej.

Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wynosi 153 zł miesięcznie. Przysługuje on niepełnosprawnym dzieciom, osobom niepełnosprawnym w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia, a także  osobom, które ukończyły 75 lat.

Jak podkreślali autorzy projektu, choć zasiłek pielęgnacyjny, tak jak pozostałe świadczenia rodzinne,  podlega weryfikacji co 3 lata, to od września 2006 r. jego wysokość się nie zmieniła.

Wnioskodawcy proponowali, aby kwotę zasiłku od 2014 r. ustalić w wysokości 200 zł, natomiast od 2015 r. przeprowadzać coroczną waloryzację opartą jedynie na średniorocznym wskaźniku cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku kalendarzowym.
 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH