Posłowie opowiedzieli się m.in. za wprowadzeniem zapisu, że chory w stanie terminalnym ma prawo do świadczeń zdrowotnych zapewniających łagodzenie bólu i innych cierpień. Za ustawą głosowało 273 posłów, przeciw było 145, od głosu wstrzymało się 5 parlamentarzystów.

Wprowadzono także poprawkę mówiącą, że pacjent ma prawo do obecności osoby bliskiej podczas udzielania świadczenia, a także, że chory, nawet małoletni, który ukończył 16 lat, ma prawo do przystępnej informacji o swoim stanie zdrowia.

Posłowie zgodzili się też, na to żeby osoba wykonująca zawód medyczny mogła odmówić obecności osoby bliskiej przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych, w przypadku istnienia prawdopodobieństwa wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjenta. Taką odmowę trzeba jednak będzie odnotowywać w dokumentacji medycznej.

Parlamentarzyści zdecydowali również, że po śmierci pacjenta, prawo wglądu w dokumentację medyczną będą miały osoby bliskie, chyba że pacjent za życia zastrzegł nieudostępnienie dokumentacji.

Sejm odrzucił poprawkę zakładającą, że Rzecznik Praw Pacjenta w sprawowaniu urzędu będzie niezawisły i niezależny od organów władzy państwowej, a odpowiadać miałby tylko przed Sejmem.

W ustawie zebrano najważniejsze prawa i obowiązki pacjenta. Obok oczywistych praw do udzielenia pacjentom świadczenia w stanie nagłego zagrożenia zdrowia czy porodu, zapisano też prawo do świadczeń zdrowotnych odpowiadających aktualnej wiedzy medycznej, a w sytuacji ograniczonego do nich dostępu - do „rzetelnej, opartej na kryteriach medycznych, procedury ustalającej kolejność dostępu do tych świadczeń“.

Zgodnie z ustawą, pacjent ma też prawo żądać, aby udzielający mu świadczeń lekarz zasięgnął opinii innej osoby wykonującej zawód medyczny lub zwołał konsylium lekarskie. Ustawa pozwala jednak lekarzowi odmówić, jeśli uzna żądanie za „oczywiście bezzasadne“.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH