Sejm uchwalił nowelę wdrażającą dyrektywy UE o bezpieczeństwie krwi Fot. archiwum RZ

Wdrożenie do polskiego prawa przepisów dyrektyw unijnych, które gwarantują bezpieczeństwo biorcom i dawcom krwi oraz wpływają na zachowanie odpowiednich standardów w krwiodawstwie i krwiolecznictwie - to główny cel uchwalonej w środę (13 kwietnia) przez Sejm nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi.

Nowelizację poparło 444 posłów, trzech było przeciwko, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Posłowie odrzucili poprawkę klubu Kukiz'15, zgodnie z którą odznakę i legitymację Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi wydawałby Polski Czerwony Krzyż na podstawie zaświadczenia wydanego przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi (a nie na podstawie danych automatycznie przekazywanych PCK przez te jednostki).

Podczas środowego posiedzenia komisji zdrowia wiceminister Katarzyna Głowala powiedziała, że zdaniem resortu zdrowia poprawka jest "jak najbardziej zasadna", ale "nie koreluje z uzasadnieniem, które zostało przedstawione". Na tym etapie prac nie była już jednak możliwa zmiana jej zapisów, a prawnicy biura legislacyjnego wskazali, że w poprawionej wersji poprawka będzie mogła być zgłoszona w Senacie.

Posłowie poparli natomiast dwie poprawki redakcyjno-legislacyjne zgłoszone przez klub PiS.

Zgodnie z nowelą wprowadzone będą nowe regulacje dotyczące rejestru dawców krwi. Jednostki organizacyjne publicznej służby krwi będą prowadziły system teleinformatyczny e-Krew, zawierający informacje o dawcach krwi, w tym o dawcach rzadkich grup oraz o niepożądanych zdarzeniach i reakcjach.

System e-Krew ma służyć przede wszystkim zapewnieniu bezpiecznej krwi lub jej składników na potrzeby lecznictwa, poszukiwaniu krwi i dawców krwi w przypadku pacjentów z rzadkimi grupami krwi oraz monitorowaniu jakości i drogi w krwiodawstwie i krwiolecznictwie. Ponadto ma być pomocny w ocenie optymalnego zużycia krwi.

System ten będzie służył także sprawozdawczości. Państwa członkowskie zobowiązane są bowiem m.in. do składania rocznego sprawozdania o poważnych niepożądanych zdarzeniach i reakcjach związanych z pobieraniem, badaniem, preparatyką, przechowywaniem, a także przetaczaniem krwi i jej składników.

Zgodnie z nowelą dawcą krwi będą mogły zostać osoby pełnoletnie. Krew będą też mogły oddać osoby powyżej 17. roku życia, ale jedynie wówczas, jeśli przemawiają za tym względy fizjologiczne lub lecznicze (np. występowanie antygenów rzadkich grup krwi).

Ponadto w regulacji wskazano m.in. zakres danych, jakie powinna zawierać legitymacja honorowego dawcy krwi, a także zaproponowano zapisy ułatwiające oddawanie krwi przez osoby niepełnosprawne z trudnościami w porozumiewaniu się.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH