Sejm: trwają prace nad projektem noweli ws. zabudowy uzdrowisk

Od rezultatu prac w komisji uzależnili posłowie we wtorek (14 grudnia) poparcie projektu nowelizacji ustawy o uzdrowiskach, która zakłada, że w najbardziej chronionej strefie uzdrowisk nie będą mogły powstawać hotele ani stacje bazowe telefonii komórkowej.

Zgodnie z projektem, wydzielone na terenie uzdrowisk trzy strefy ochronne ulegną pewnym modyfikacjom. W strefie A, najbardziej chronionej, mają znaleźć się wszystkie budynki i urządzenia związane z lecznictwem, a tereny zielone stanowić mają co najmniej 65 proc. powierzchni. W strefie B będą zlokalizowane m.in. obiekty usługowe i turystyczne, a zieleń zajmować ma co najmniej 50 proc. powierzchni. Strefa C ma być obszarem mającym wpływ na zachowanie walorów krajobrazowych i klimatycznych. Udział terenów biologicznie czynnych ma w niej wynosić nie mniej niż 45 proc.

W trakcie procedowania nad projektem posłowie zrezygnowali z określenia minimalnej wielkości strefy A. Gmina sama będzie decydować o jej powierzchni.

Według zapisów zaakceptowanych we wtorek przez połączone sejmowe komisje zdrowia oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej, w strefie A, nie będzie można lokalizować hoteli. Będą jednak mogły funkcjonować w niej te, które już istnieją.

– Zmiany w ustawie nie mogą wpływać negatywnie na środowisko naturalne – mówiła Marzena Machałek (PiS). W jej ocenie przedstawiona propozycja nowelizacji wychodzi naprzeciw temu założeniu. Machałek poinformowała jednak, że klub PiS chce, aby w strefie A mogły znajdować się obiekty służące turystom, a także, aby doprecyzowano przepisy dotyczące odbudowy istniejących obiektów w strefie A. Podkreśliła, że jeśli poprawki zostaną przyjęte, klub PiS poprze nowelizację.

Poparcie dla noweli zapowiedział też Jan Kochanowski z SLD.

W ocenie Bronisława Dutki (PSL) nowelizacja ustawy pozytywnie wpłynie na funkcjonowanie uzdrowisk.

– Duży mankament stanowi wyeliminowanie strefy turystycznej ze strefy A – zaznaczył jednak. – Prawdopodobnie uzdrowiska zaczną ograniczać strefę A ze szkodą dla samego uzdrowiska – ocenił.

Jego zdaniem, jeśli w strefie A nie będzie można budować hoteli a przestrzeń strefy będzie nieopodatkowana, straci na tym gmina. Poinformował, że klub PSL popiera projekt ustawy, chce jednak dyskutować nad propozycjami poprawek podczas prac komisji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH