Sejm rozpoczął prace nad zmianą przepisów o tajemnicy lekarskiej FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Resort zdrowia nie widzi potrzeby zmiany przepisów dotyczących sposobu dostępu do dokumentacji medycznej pacjenta, które są zawarte w komisyjnym projekcie noweli ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta - podkreślił wiceminister zdrowia Marcin Czech.

Jednocześnie dodał, że resort pozytywnie zaopiniował wspomniany projekt w zakresie odnoszącym się do: zmiany przepisów dotyczących obowiązku zachowania tajemnicy lekarskiej (w przypadku informacji związanych z pacjentem) oraz rozszerzenia katalogu osób bliskich.

Opinia resortu w sprawie komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta została podana we wtorek (5 grudnia) podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia.

Z kolei Grzegorz Wojciechowski (PiS) zaznaczył, że sam projekt ustawy jest pokłosiem petycji złożonej przez Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych, którzy uznają, że nowelizacji tej ustawy z dnia 10 czerwca 2016 roku budzi w tym zakresie wątpliwości.

Obecnie, po śmierci pacjenta lekarz nie może odmówić informacji o stanie zdrowia zmarłego osobie bliskiej. Osoba bliska w tym kontekście to: małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia w linii prostej, przedstawiciel ustawowy, osoba pozostająca we wspólnym pożyciu lub osoba wskazana przez pacjenta.

Zgodnie z proponowanymi zmianami, osoby bliskie miałyby prawo do informacji o stanie zdrowia zmarłego, ale tylko wtedy, gdy za życia pacjent wyraził zgodę na takie dysponowanie informacjami o nim. Innym osobom bliskim mogłaby być udostępniona za zgodą sądu, o ile pacjent za życia nie wniósłby sprzeciwu wobec takiego dysponowania wiedzą o nim. Sąd mógłby decydować także o zakresie ujawnienia informacji.

Na wniosek posła Bartosza Arłukowicza (PO) i Tomasza Latosa (PiS) Komisja Zdrowia powołała dziewięcioosobową podkomisję, która zajmie się wspomnianym projektem. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH