Sejm: projekt dotyczący wykazu ubezpieczonych - ponownie do komisji zdrowia

Projekt dotyczący możliwości weryfikacji prawa do świadczeń zdrowotnych w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych NFZ trafił ponownie do komisji zdrowia.

W czasie debaty poprawkę, którą zajmie się komisja zdrowia, zgłosił Ruch Palikota. Według RP proponowana zmiana ma wyeliminować problemy weryfikacji dokumentów osób niepełnoletnich przy uzyskiwaniu świadczeń zdrowotnych.

Projekt zakłada, że od 1 stycznia 2013 świadczeniodawca będzie mógł drogą elektroniczną - przez internet - zweryfikować, czy pacjent ma prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych, czy nie. System NFZ ma zostać połączony z bazami ZUS i KRUS i ma pozwalać na aktualizowanie bazy ubezpieczonych na bieżąco.

Przygotowany przez resort administracji i cyfryzacji projekt zmian ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zdejmie z lekarzy i szpitali odpowiedzialność za udzielenie świadczeń osobie, która nie ma opłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Dla weryfikacji uprawnień zatrudnionych w NFZ i urzędach skarbowych ma zostać zatrudnionych w sumie ponad 100 osób. Koszt systemu ma wynieść w ciągu 10 lat 77 mln zł.

Według posłów opozycji, którzy zabierali głos podczas środowej (25 lipca) debaty nad projektem te dodatkowe koszty i etaty są niepotrzebne, bo NFZ i urzędy skarbowe mogłyby nowe obowiązki obsłużyć obecnymi pracownikami. Marek Balt z SLD zapowiedział w imieniu klubu, że jeśli w głosowaniach nie przejdzie ich propozycja, by te koszty i etaty ograniczyć, Sojusz nie poprze zmian.

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni przekonywał, że proponowane rozwiązanie zdejmuje obowiązek weryfikacji uprawnień do świadczeń i ewentualnej windykacji należności z placówek ochrony zdrowia. - W skali kraju około 1 tys. osób zajmuje się obecnie tymi sprawami w szpitalach i przychodniach. Po zmianie będzie to 100 osób w domenie publicznej - zaznaczył.

Posłowie zastanawiali się też, czy koszt wprowadzenia systemu i utrzymania kontrolujących go osób nie przewyższy kosztów ponoszonych na leczenie osób nieubezpieczonych. Boni przekonywał, że uszczelnienie systemu jest potrzebne, a dodatkowo wpłynie mobilizująco na pracodawców, którzy opłacają składkę zdrowotną za pracowników, żeby od tego obowiązku się nie uchylali i wykonywali go w terminie

Jeśli komisja zdrowia zdąży zaopiniować poprawkę, to projekt może wejść do bloku głosowań jeszcze podczas obecnego posiedzenia Sejmu, które potrwa do piątku (27 lipca).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH