Sejm: preferencyjna stawka podatku od nieruchomości dla szpitali

Podatek od budynków zajętych pod działalność w zakresie świadczeń zdrowotnych ma wynieść nie więcej niż 4,27 zł za metr kwadratowy.

Takie rozwiązanie przewiduje przyjęte w czwartek (22 lipca) przez połączone komisje finansów publicznych i samorządu terytorialnego sprawozdanie z prac nad nowelizacją ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

– Celem projektu ustawy jest umożliwienie stosowania preferencyjnej stawki podatku od nieruchomości od budynków przeznaczonych do świadczenia usług zdrowotnych zgodnie z intencją ustawodawcy – napisano w uzasadnieniu do ustawy.

Zgodnie z dokumentem stawka podatku od budynku związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych, zajętego przez podmioty udzielające takich świadczeń, ma wynieść nie więcej niż 4,27 zł od jednego metra powierzchni użytkowej. Zmiana ma wejść w życie 1 stycznia 2011 roku.

Z uzasadnienia do projektu wynika, że w 2002 roku obniżono stawki podatku od nieruchomości dla budynków zajmowanych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług medycznych. Sądy administracyjne uważają jednak, że dla zastosowania preferencyjnej stawki podatku musi zachodzić bezpośredni związek między przeznaczeniem budynku a udzielaniem świadczeń zdrowotnych.

Wnioskodawcy wskazali, że w efekcie tylko 12 proc. powierzchni sanatoriów korzysta z niższego opodatkowania. Pełną stawką opodatkowane są pomieszczenia bazy noclegowej pacjentów, stołówki, kuchnie, recepcje. Ponadto niektóre samorządy korygują podatek pięć lat wstecz, powodując dodatkowe trudności dla tych placówek służby zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH