Sejm: preferencje podatkowe dla szpitali bez poprawek

Posłowie nie zgłosili w środę (22 września) żadnych poprawek do projektu nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, przewidującego preferencje podatkowe dla budynków przeznaczonych do świadczenia usług zdrowotnych.

W związku z tym projekt skierowano do bloku głosowań. Celem, przygotowanego przez posłów Lewicy projetktu, jest umożliwienie stosowania preferencyjnej stawki podatku od nieruchomości dotyczącego budynków przeznaczonych do świadczenia usług zdrowotnych.

Według autorów projektu taka była pierwotna intencja ustawodawcy, a stosowna zmiana została wprowadzona w 2002 r. Zapis okazał się jednak nieprecyzyjny, w efekcie sądy administracyjne i gminy znacznie zawęziły możliwość korzystania z preferencji.

Zgodnie z projektem stawka podatku od budynku związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych, zajętego przez podmioty udzielające takich świadczeń, ma wynieść nie więcej niż 4,27 zł od jednego metra powierzchni użytkowej. Zmiana miałaby wejść w życie 1 stycznia 2011 r.

Autorzy projektu proponowali pierwotnie, aby maksymalną stawkę określić na poziomie 4,16 zł, ale podkomisja podwyższyła ją o 11 groszy.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski powiedział, że nowe przepisy nie budzą wątpliwości. Wyjaśnił, że w związku z wprowadzeniem w 2002 r. preferencji podatkowych dla szpitali, przewidziano rekompensaty dla gmin uzdrowiskowych w postaci możliwości wprowadzenia tzw. opłaty uzdrowiskowej.

Z jej tytułu samorządy uzyskują ok. 40 mln zł rocznie. W związku z tym resort nie przewiduje wprowadzania kolejnych rekompensat dla gmin.

Z uzasadnienia do projektu wynika, że w 2002 r. obniżono stawki podatku od nieruchomości dla budynków zajmowanych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług medycznych. Sądy administracyjne uważają jednak, że dla zastosowania preferencyjnej stawki podatku musi zachodzić bezpośredni związek między przeznaczeniem budynku a udzielaniem świadczeń zdrowotnych.

Wnioskodawcy wskazali, że w efekcie tylko 12 proc. powierzchni sanatoriów korzysta z niższego opodatkowania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH