Sejm znowelizował w czwartek ustawę o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Dzięki noweli ZOZ-y będą mogły otrzymać z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) około 246 mln zł.

Nowelizacja, którą przygotował rząd, została przyjęta jednomyślnie - "za" głosowało 412 posłów, nikt nie był przeciw i nikt się nie wstrzymał.

Posłowie zgodnie podkreślali, że ustawa o pomocy publicznej przyczyniła się do znaczącej poprawy sytuacji ZOZ-ów, a jej nowela pozwoli dokończyć ich restrukturyzację.

Jednak, jak mówiła opozycja, w związku z przygotowywanym przez rząd obligatoryjnym przekształceniem szpitali w spółki prawa handlowego (ustawa o ZOZ-ach) nie wiadomo, do kogo trafią państwowe pieniądze.

Wiceminister zdrowia Marek Haber odpowiadał posłom opozycji, że przekształcenie będzie trwało do dwóch lat. - Mamy określony czas, w którym ZOZ-y będą działały w swojej dotychczasowej formie. To czas, w którym mają dokończyć proces restrukturyzacji - mówił Haber.

Zaznaczył także, że w projekcie ustawy wprowadzającej ustawy zdrowotne, którym zajmie się Sejmowa Komisja Zdrowia, znalazły się odpowiednie przepisy dotyczące ZOZ-ów, które w momencie przekształcenia w spółki nie zakończą restrukturyzacji.

Według resortu zdrowia, kolejna zmiana ustawy o pomocy publicznej ma na celu zwiększenie efektywności prowadzonych procesów restrukturyzacji finansowej ZOZ-ów. Ma to wpłynąć na wydawanie pozytywnych decyzji o zakończeniu postępowania restrukturyzacyjnego, umorzenie części pożyczki oraz poprawę kondycji finansowej.

Zgodnie z projektem noweli, pierwszą grupę podmiotów, mogących ubiegać o pożyczkę, stanowią zoz-y, które uzyskały ostateczną decyzję o warunkach restrukturyzacji. W tej grupie znajdują się również zakłady, które zakończyły ten proces i mogłyby przeznaczyć środki z pożyczki na pokrycie wydatków związanych z uregulowaniem zobowiązań objętych restrukturyzacją.

Drugą grupę podmiotów, do których skierowana jest nowelizacja ustawy stanowią zakłady, które nie posiadają zaległości w spłacie zobowiązań i nie podlegały restrukturyzacji finansowej.

Środki uzyskane w wyniku udzielania pożyczki ZOZ może przeznaczyć na: spłatę należności z tytułu zobowiązań wobec pracowników, spłatę należności i odsetek za zwłokę z tytułu zobowiązań publicznoprawnych, nieobjętych postępowaniem restrukturyzacyjnym, które przed dniem wydania decyzji o zakończeniu restrukturyzacji zostały rozłożone na raty, albo terminy ich zapłaty zostały odroczone; spłatę pożyczki udzielonej przez podmiot, który utworzył zakład.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH