Sejm: między prawem farmaceutycznym a mcdonaldyzacją sprzedaży leków Czy groźba tzw. mcdonaldyzacji aptek, to problem tylko polski, czy też globalny? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie...

Wiceminister zdrowia, Marek Twardowski zapewnia, że resort jest bliski przedstawienia projektów nowelizacji ustaw dotyczących prawa farmaceutycznego. - Założenia i akty prawne są już gotowe - twierdzi minister i obiecuje, że jeszcze w tym roku Rada Ministrów przyjmie pakiet trzech ustaw.

Chodzi o ustawy: o urzędzie prezesa URPL, prawo badań klinicznych i ustawa refundacyjna.

Powodem złożenia deklaracji było nadzwyczajne posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia (7 października), zwołane na wniosek grupy posłów, chcących uzyskać informację na temat postępu prac resortu w przygotowaniu ustaw w zakresie prawa farmaceutycznego. Zamiast jednak dyskusji o nowelizacjach, debata skoncentrowała się wokół tematu sztywnych marż i cen

Wiceministrowi zdrowia zarzucono, że przygotował lakoniczną informację na temat postępów legislacyjnych resortu. Ten odparł, że zarzuty są bezpodstawne, jako że „prawo farmaceutyczne nie odnosi się do cen, marż ani refundacji“.

– Posłowie zapytali o prawo farmaceutyczne i na to zapytanie otrzymali informację – ripostował minister Twardowski.

W tej sytuacji Bolesław Piecha (PiS), przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia zauważył, że zaistniała konieczność zwołania na obrady, w trybie normalnym, tejże Komisji. Dlaczego? Bo potrzeba dyskusji o polityce lekowej i reklamie oraz – jak to określił przewodniczący – o „szachrajstwach promocyjnych“.

Uczestniczący w obradach Komisji przedstawiciele środowiska aptekarskiego, zapytali wiceministra Twardowskiego, kiedy i jakie rozwiązania planuje zaproponować resort zdrowia, by zakończyć istniejący od lat – ich zdaniem – nieuczciwy obrót lekami...

Mcdonaldyzacja aptek

Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej przypomniał, że gdy w 2000 r. w ustawie o cenach zniesiono sztywne ceny i wprowadzono cenę maksymalną z możliwością jej obniżania, nastąpił systematyczny i gwałtowny wzrost nieprawidłowości, które od lat obserwujemy na rynku. Przypomniał, że przepisy umożliwiły granie ceną na rynku.

– To spowodowało, że w siłę zaczęły rosnąć sieci aptek, które kumulują dwie marże: hurtową i detaliczną. Pojawiły się zjawiska rabatowania, sięgające kilkudziesięciu procent, leki za jeden grosz lub dopłaty do leków dla pacjenta. Chcemy jednakowych cen na te same leki we wszystkich aptekach. Te zaś powinny pełnić rolę placówki opieki zdrowotnej. Chrońmy nasze apteki przed macdonaldyzacją – mówił prezes, przytaczając przykład Norwegii, gdzie w 2001 r. zostały zniesione regulacje rynkowe, istniejące w innych krajach. Rynek został zdominowany przez trzy sieci: – Ceny leków wbrew zapowiedziom nie zostały obniżone, asortyment leków zawięził się – ocenił efekty deregulacji rynku prezes Kucharewicz.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH