Sejm: komisje za ratyfikacją Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych

Sejmowe komisje polityki społecznej i rodziny oraz spraw zagranicznych opowiedziały się za ratyfikacją Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawach osób niepełnosprawnych.

Konwencja jest pierwszym międzynarodowym aktem prawnym całościowo je ujmującym. Została przyjęta w grudniu 2006 r. na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ i weszła w życie 3 maja 2008 r. Do połowy marca 2012 r. podpisały ją 153 państwa, a jej stronami jest 112 krajów. Polska podpisała konwencję w marcu 2007 r.

Za wyrażeniem pozytywnej opinii opowiedziało się 39 członków połączonych komisji, nikt nie był przeciw, wstrzymała się jedna osoba - była szefowa MSZ Anna Fotyga (PiS).

- Sprawy dotyczące poszanowania życia, aborcji, były przedmiotem niezwykle trudnego i delikatnego konsensusu w Polsce. (...) W mojej ocenie art. 23 konwencji jest tak naprawdę - poprzez ustawodawstwo międzynarodowe - wprowadzaniem konieczności dostosowania polskiego ustawodawstwa w tym zakresie do ewentualnie już ratyfikowanego dokumentu. Dlatego nie mogę poprzeć ratyfikacji, zwłaszcza w art. 23 - powiedziała była minister.

Odnosząc się do tych wątpliwości wiceminister pracy i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Jarosław Duda stwierdził że składając dokumenty ratyfikacyjne Polska złoży zastrzeżenie dotyczące regulacji i przerywania ciąży.

Duda poinformował, że kolejne zastrzeżenie będzie dotyczyło zawierania małżeństw przez osoby, których niepełnosprawność wynika z choroby psychicznej albo niedorozwoju umysłowego. Wynika to z faktu, że w sprzeczności z konwencją stoją m.in. nasze przepisy dotyczące ubezwłasnowolniania - art. 12 Kodeksu rodzinnego mówi, że "nie może zawrzeć małżeństwa osoba dotknięta chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym. Jeżeli jednak stan zdrowia lub umysłu takiej osoby nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłego potomstwa (...) sąd może zezwolić na zawarcie małżeństwa". W praktyce oznacza to powoływanie biegłego, którego opinia może być rozstrzygająca.

Duda poinformował, że rząd będzie starał się jak najszybciej dostosować te przepisy do wymogów konwencji. Poinformował, że nowelizacja w tym zakresie planowana jest na rok 2014 lub 2015.

Wiceminister dodał, że Polska złoży też oświadczenie interpretacyjne, w którym wskaże, że kraj interpretuje zapisy konwencji w sposób zezwalający na stosowanie ubezwłasnowolnienia w okolicznościach i sposób określony w prawie krajowym. Chodzi o sytuacje, gdy wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego lub innego rodzaju zaburzeń psychicznych osoba nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH