Sejm: komisje przyjęły projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach Za przyjęciem projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych opowiedziało się 25 posłów - przeciw był jeden. Fot. Archiwum

Połączone sejmowe komisje zdrowia oraz rolnictwa i rozwoju wsi poparły we wtorek (29 listopada) w pierwszym czytaniu rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Za było 25 posłów, 1 przeciw, 4 wstrzymało się od głosu.

Zmiany dokonywane w zakresie art. 80 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, mają na celu zapewnienie dalszego funkcjonowania systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego rolników, członków ich rodzin oraz domowników w oparciu o obowiązujące obecnie rozwiązania zawarte w ustawie z 13 stycznia 2012 r. o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012-2016.

31 grudnia 2016 r. utraci moc ustawa z 13 stycznia 2012 r. o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012-2016. Tym samym od nowego roku rolnicy, członkowie ich rodzin oraz domownicy nie byliby objęci systemem powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, a NFZ nie otrzymywałby składek na ubezpieczenie zdrowotne z tego tytułu.

Dlatego minister zdrowia zaproponował dalsze funkcjonowanie systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego rolników po 1 stycznia 2017 r. w oparciu o obecnie funkcjonujące rozwiązania. Merytoryczne zapisy noweli nie różnią się niczym od ustawy z 13 stycznia 2012 r. o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników.

W ramach projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zaproponowano, aby rady oddziałów wojewódzkich NFZ były powoływane przez wojewodów. Natomiast w przypadku niewskazania kandydatów przez uprawnione organizacje pacjentów - po dwukrotnej publikacji ogłoszenia - w skład rady powołany będzie kandydat wskazany przez wojewodę.

Zmiana wynika z faktu, iż w czasie przeprowadzania naboru na członków tych rad, mimo zamieszczania w BIP Ministerstwa Zdrowia ogłoszeń o zamiarze powołania członka rady, zdarzało się, że nie byli zgłaszani kandydaci do pełnienia tej funkcji z ramienia organizacji pacjentów. Brak zgłoszeń blokował możliwość powołania rad.

Nowelizacja ustawy ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

Uzgodniono, że sprawozdawcą komisji w powyższych sprawach będzie Barbara Dziuk z PiS.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH