Sejm: komisja zdrowia za projektem dot. kompleksowości świadczeń

Sejmowa komisja zdrowia poparła w środę (9 października) rządowy projekt noweli wprowadzający kompleksowość jako kolejne kryterium otrzymania kontraktu z NFZ przez przychodnie i szpitale. Komisja przyjęła też m.in. poprawkę przesuwającą termin obowiązku ubezpieczania się przez szpitale.

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej oraz innych ustaw, przygotowany przez resort zdrowia, przewiduje wprowadzenie do ustawy pojęcia "ciągłości" i "kompleksowości" - jako kolejnych kryteriów oceny ofert złożonych w konkursie na zawarcie umowy z NFZ. Jak uzasadnia resort chodzi o premiowanie tych świadczeniodawców, którzy zapewniają pacjentowi możliwość realizacji procesu diagnostycznego lub terapeutycznego w ramach jednej placówki.

Ponadto projekt przewiduje wydzielenie z Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej poradni przyszpitalnych, tak by NFZ mógł oddzielnie kontraktować udzielanie tam świadczeń.

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann przekonywał posłów, że dzięki takim zapisom pacjenci będą mogli być leczeni kompleksowo. - Chcemy, by pacjenci otrzymywali kompleksową obsługę przy szpitalu - mówił i dodał, że bardziej korzystne dla pacjenta jest, gdy po zabiegu jest pod kontrolą przychodni przyszpitalnej i tych samych lekarzy, którzy wykonali zabieg.

Jarosław Katulski (PO) złożył dwie poprawki rozszerzające zakres nowelizacji. Komisja przyjęła te propozycje. Pozytywną opinię wyraził także wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

Pierwsza z poprawek przewiduje przesunięcie z 1 stycznia 2014 r. na 1 stycznia 2016 r. terminu obowiązku zawarcia przez szpitale umowy ubezpieczenia od zdarzeń medycznych; termin też był już raz wydłużony do końca tego roku. Jak mówił wiceminister zdrowia resort także jest w trakcie przygotowywania projektu przewidującego kolejne wydłużenie terminu, ponieważ nadal tylko jedna firma oferuje szpitalom takie ubezpieczenia, a ich koszt jest dość wysoki. - Tymczasem szpitale pracują nad powołaniem Towarzystw Ubezpieczeń Wzajemnych, co obniżyłoby koszty ubezpieczenia, jednak jest to długotrwała procedura - wyjaśnił Neumann.

Druga ze zgłoszonych przez Katulskiego poprawek przewiduje, że świadczenia z zakresu chemioterapii niestandardowej będą mogły być realizowane na dotychczasowych zasadach do końca 2014 r. Zgodnie z obecnymi przepisami, taka możliwość wygasa z końcem tego roku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH