Sejm: komisja zdrowia odrzuciła poprawkę do projektu o CWU

Sejmowa komisja zdrowia odrzuciła w czwartek (26 lipca) poprawkę zgłoszoną przez Ruch Palikota do rządowego projektu o Centralnym Wykazie Ubezpieczonych. Rozszerzała ona katalog dokumentów potwierdzających tożsamość pacjenta, który nie ukończył 18. roku życia.

Poprawka została zgłoszona dzień wcześniej podczas debaty w Sejmie.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który przewiduje możliwość weryfikacji przez placówki medyczne oraz lekarzy prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych NFZ za pomocą internetu.

Rządowy projekt przewiduje, że świadczeniobiorca, aby potwierdzić swoją tożsamość może okazać dowód osobisty, paszport, prawo jazdy lub legitymację szkolną (legitymacja szkolna może być okazana jedynie przez osobę, która nie ukończyła 18 lat).

Według Ruchu Palikota zamiast zapisu o legitymacji szkolnej należało dodać zapis, że osoby, które nie ukończyły 18. roku życia okażą "inny dokument potwierdzający tożsamość". Miałoby to wyeliminować problemy weryfikacji dokumentów osób niepełnoletnich przy uzyskiwaniu świadczeń zdrowotnych.

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni negatywnie zaopiniował taką propozycję. - Ta poprawka nie rozjaśnia zapisów. Taki zapis może rodzić wiele interpretacji, że dokumentem potwierdzającym tożsamość może być jakikolwiek dokument - argumentował. Opinie podzielili także przedstawiciele biura legislacyjnego Sejmu.

Poprawka ta podczas głosowania posłów komisji zdrowia nie uzyskała rekomendacji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH