Sejm: komisja zajmie się projektem zakazującym aborcji FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Organizacje pro-life apelują do posłów o poparcie projektu zakazującego aborcji; projektem przygotowanym przez Polską Federację Ruchów Obrony Życia ma zająć się w czwartek (12 stycznia) sejmowa komisja ds. petycji.

Fundacja Pro - Prawo do Życia i inne organizacje zaangażowane w inicjatywę ustawodawczą "Stop Aborcji" skierowały w poniedziałek pismo do komisji, w którym wyraziły poparcie dla projektu przedstawionego przez Polską Federację Ruchów Obrony Życia (PFROŻ).

Projekt zakłada całkowity zakaz aborcji poprzez wykreślenie przepisów określających, w jakich sytuacjach można jej dokonać (gdy ciąża zagraża zdrowiu lub życiu matki, istnieje podejrzenie nieodwracalnego uszkodzenia płodu lub choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego).

Autorzy projektu przekonują, że nie oznacza to odstąpienia od ratowania życia matki w sytuacji, gdy ciąża zagraża jej zdrowiu lub życiu, bo działanie podejmowane wówczas przez lekarza, które zakończy się śmiercią płodu "nie jest aborcją".

Projekt Federacji wprowadza też zakaz sprzedaży, nieodpłatnego udostępniania i reklamowania środków o działaniu poronnym i antyimplantacyjnym. Przepis ten - jak tłumaczą autorzy projektu - ma zapełniać lukę mogącą się pojawić przy okazji potencjalnego dostępu do tzw. aborcji farmakologicznej.

Jest w nim również mowa obowiązku państwa objęcia instytucjonalną opieką rodzin, samotnych rodziców, rodziców wychowujących dzieci niepełnosprawne, oraz matek i dzieci, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że do poczęcia doszło w wyniku czynu zabronionego.

Projekt - w przeciwieństwie do rozpatrywanego w zeszłym roku projektu komitetu "Stop Aborcji" - nie przewiduje karania kobiet, które przerwały ciążę.

Po odrzuceniu tego projektu PFROŻ oceniła, że wprowadzenie do projektu karalności kobiet (do 5 lat więzienia), "wbrew woli większości obrońców życia i pomimo próśb kierowanych ze strony episkopatu", doprowadziło do rozbicia i osłabienia ruchu pro-life w Polsce.

W opinii PFROŻ zamieszanie wokół karalności kobiet przysłoniło nadrzędny cel projektu - lepszą ochronę życia poczętego i macierzyństwa, efektem był "bezprecedensowy ruch oporu przeciw zmianom obowiązującego prawa w kierunku pełnej ochrony życia poczętych dzieci", odnosząc się m.in. do "czarnych protestów" i odrzucenia projektu "Stop Aborcji".

W udostępnionym PAP piśmie do posłów Mariusz Dzierżawski i Jerzy Kwaśniewski z komitetu "Stop Aborcji" napisali, że projekt PFROŻ "jakkolwiek pozostawia bezkarnym zamach na życie dziecka, którego dopuszcza się matka, jednak stanowi istotną poprawę w stosunku do przepisów obowiązujących obecnie".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH