Sejm: komisja poparła większość poprawek Senatu do ustaw zdrowotnych

Sejmowa komisja zdrowia poparła większość poprawek Senatu do nowelizacji ustaw: o prawach pacjenta i RPP, o systemie informacji w ochronie zdrowia i o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.

Posłowie zaakceptowali wszystkie poprawki do ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Senackie poprawki uzupełniają i uściślają przyjęte wcześniej przez Sejm uregulowania. Wprowadzono kilka poprawek dotyczących postępowania przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych, które mają usprawnić te postępowania.

Ze względu na miesięczny termin przysługujący szpitalowi i ubezpieczycielowi na ustosunkowanie się do wniosku pacjenta o ustalenie zdarzenia medycznego, z 3 do 4 miesięcy wydłużono termin przysługujący komisji na rozpatrzenie wniosku, zbadanie sprawy oraz wydanie orzeczenia.

Doprecyzowano również maksymalną wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia. Poprawka Senatu mówi, że "maksymalna wysokość świadczenia w dwunastomiesięcznym okresie ubezpieczenia, w odniesieniu do wszystkich zdarzeń medycznych objętych ochroną ubezpieczeniową, wynosi 1,2 mln zł, z tym że w przypadku zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia pacjenta wynosi 100 tys. zł, a w razie śmierci pacjenta - 300 tys. zł w odniesieniu do jednego pacjenta”.

Przyjęto prawie wszystkie - poza jedną - poprawki Senatu do ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Poprawki zmierzały m.in. do wyeliminowania zastrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych, jakie do ustawy miał generalny inspektor ochrony danych osobowych Wojciech Wiewiórowski. Jedna z poprawek Senatu określa, że administratorem danych gromadzonych w rejestrach medycznych jest Minister Zdrowia.

Posłowie poparli także większość - poza jedną - poprawek do ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Doprecyzowano czas trwania studiów medycznych w związku z wprowadzonym na niektórych uczelniach medycznych modelem uzupełniających studiów na kierunku lekarskim dla absolwentów kierunków pokrewnych: dyplom potwierdza ukończenie co najmniej 6-letnich studiów na kierunku lekarskim albo co najmniej 5-letnich studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym.

Senat doprecyzował także zasady działania Centrum Egzaminów Medycznych oraz wymagania wobec jego członków. Określił też maksymalną wysokość opłat za przystąpienie do egzaminu lekarskiego po raz czwarty i kolejny oraz za egzamin składany w języku obcym w wysokości nie wyższej niż 10 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Poprawki Senatu doprecyzowują także zasady finansowania rezydentur. Senatorowie zaproponowali wydłużenie o 2 miesiące terminu wejścia ustawy w życie, aby dostosować jej vacatio legis do przyjętego wcześniej w ustawie o działalności leczniczej. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH