Sejm: jest zielone światło dla "małej" nowelizacji ustawy refundacyjnej

W środę (22 maja) posłowie sejmowej Komisji Zdrowia przyjęli propozycje zmian tzw. małej nowelizacji ustawy o refundacji leków. Chodzi o wprowadzenie uproszczenia procesu wnioskowania o ponowne objęcie refundacją leku oraz odejście od przymusowego obniżenia ceny kolejnych odpowiedników.

Jak przypomniał poseł sprawozdawca, Marek Orzechowski, ustawa refundacyjna wprowadziła konieczność składania wraz z wnioskiem refundacyjnym analizy HTA (analiza efektywności klinicznej, ekonomiczna, wpływu na system ochrony zdrowia), a także jej oceny przez Agencję Oceny Technologii Medycznych. Nowelizacja ustawy ma na celu uproszczenie procedur przy ponownym składaniu wniosku.

- W obecnym systemie prawnym brak także regulacji określającej w prosty sposób ustalania ceny dla kolejnych decyzji refundacyjnych. Obecnie obowiązująca ustawa zawiera osobne kryteria cenowe dla leków, które nie posiadają żadnego odpowiednika w danym wskazaniu oraz dla tych, których odpowiednik jest już refundowany. W tym drugim przypadku urzędowa cena nie może być wyższa niż 75 proc. urzędowej ceny zbytu - mówił Orzechowski.

Resort zdrowia obawia się, że część firm oferujących tanie leki może nie być zainteresowanych opłacaniem kolejnych badań i analiz, które musiałyby dołączyć do wniosków o objęcie refundacją ich produktów. Producenci nie byliby też zainteresowani drastycznym obniżaniem cen leków, by wejść na wykazy refundacyjne.

- Celem zmiany jest to, by cena leku podana w nowym wniosku refundacyjnym była ceną na dzień złożenia decyzji refundacyjnej - dodał poseł Orzechowski.

Wiceminister zdrowia Sławomir Neuman wyraźnie odróżnił obecnie omawiane zmiany od pozostałych, zawartych w projekcie założeń do ustawy refundacyjnej, czyli dużej nowelizacji. Wynika to z presji czasu. Zgodnie z ustawą refundacyjną, decyzje o objęciu refundacją leków zostały podjęte na okres 2 lat i wygasają 31 grudnia 2013 r. Jeśli obecnie refundowane leki mają pozostać na wykazach, podmioty odpowiedzialne muszą złożyć wnioski do końca czerwca. W przeciwnym wypadku, 1 stycznia 2014 r. wygasłyby decyzje refundacyjne dla ponad 2500 leków, które od tego dnia byłby pełnopłatne.

W opinii wiceministra Neumana, poselski projekt zmiany ustawy jest zbieżny z proponowanymi zmianami, które resort przygotowuje przy okazji dużej nowelizacji.

- Obecnie projekt założeń do zmiany ustawy refundacyjnej jest na etapie zewnętrznych konsultacji. Harmonogram prac przewiduje, że na początku czerwca zostanie przyjęty przez kierownictwo resortu, a po wakacjach będzie procedowany w Parlamencie.

Obecni na posiedzeniu komisji przedstawiciele przemysłu farmaceutycznego, wyrazili apel o szybkie uchwalenie małej nowelizacji.

- Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego popiera nowelizację, która usuwa niewątpliwą lukę w prawie. Wprowadza uproszczony wniosek o przedłużenie pozwolenia na refundację i rozpatrzenie go w obowiązujących terminach. Usuwa też ogromną niepewność prawną, co do stosowania systemu cen - mówił prezes Związku, Cezary Śledziewski.

Również Paweł Sztwiertnia, dyrektor generalny ZP Infarma, przyznał, że od miesięcy przemysł czeka na tę nowelizację. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH