Sejm: dyskusja o e-zdrowiu - czy rezygnować z Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego? Czy rezygnować z Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego? Fot. Fotolia

Sejmowa komisja zdrowia powołała w środę (16 września) podkomisję, która zajmie się projektem noweli ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. To przepisy niezbędne do uruchomienia platformy e-zdrowie, która ma pozwolić na wprowadzenie m.in. elektronicznych recept.

Komisja zdrowia miała zająć się tym projektem w ubiegłym tygodniu, jednak jej przewodniczący Tomasz Latos (PiS) przerwał posiedzenie przed powołaniem podkomisji. Wnioskowali o to posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy argumentowali, że projekt jest bardzo obszerny (liczy kilkaset stron) i nie mieli czasu się z nim zapoznać.

Środowe posiedzenie komisji zostało zwołane w trybie art. 152 ust. 3 regulaminu Sejmu, czyli na wniosek prezydium Sejmu, w celu rozpatrzenia określonej sprawy.

Nowela ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia ma dać podstawy prawne do wdrożenia ogólnopolskiego systemu teleinformatycznego pozwalającego m.in. na wystawianie recept i skierowań w formie elektronicznej. To Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych, czyli tzw. platforma e-zdrowie.

E-zdrowie ma umożliwić pacjentom dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej, w tym m.in. e-recepty, e-skierowania, e-zlecenia oraz Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Dzięki IKP każdy pacjent ma otrzymać dostęp do swojej historii leczenia, elektronicznej dokumentacji medycznej oraz informacji o zrealizowanych usługach medycznych od momentu założenia konta.

Jak już pisaliśmy, zastrzeżenia do projektu noweli zgłosiły m.in. Polskie Towarzystwo Informatyczne i Polska Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIT). Wskazują one, że już po konsultacjach społecznych usunięto z niego zapisy, które przewidywały wprowadzenie elektronicznych dokumentów: Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (KUZ), Karty Specjalisty Medycznego (KSM) i Karty Specjalisty Administracyjnego (KSA).

Zamiast kart rząd zakłada wydawanie elektronicznych dowodów osobistych, które umożliwiałyby pacjentom dostęp do danych niezbędnych m.in. w przypadku używania e-recepty.

Zdaniem PIIT równoległe wydawanie e-dowodu (z funkcją Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego) i KUZ byłoby celowe ze względu na inne grupy odbiorców tych dokumentów. KUZ byłby wydawany osobom w dowolnym wieku, poczynając od urodzenia. Izba ocenia też, że wydanie KUZ wszystkim jest możliwe w ciągu dwóch lat, zaś pełna dystrybucja e-dowodów z funkcja KUZ nastąpi dopiero po 10 latach (taki jest okres ważności większości dowodów osobistych).

PIIT podkreśla, że podstawowym celem wprowadzenia KUZ jest likwidacja nadużyć w systemie ochrony zdrowia, które są oficjalnie szacowane na co najmniej 650 mln zł rocznie, czyli kilkakrotnie więcej niż wynosi koszt wydania KUZ wszystkim uprawnionym.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH