Posłowie głosują nad poprawkami do pakietu ustaw zdrowotnych. Posłowie nie zgodzili się na odrzucenie zapisu o obligatoryjności przekształceń szpitali w spółki oraz odrzucenie w całości ustawy o ZOZ-ach. Jednogłośnie opowiedzieli się za utrzymaniem norm minimalnego zatrudnienia pielęgniarek. Wyrazili też wątpliwości czy ustawy będą zgodne z prawem UE. Niespodziewanie przyjęto jedną z poprawek SLD.

Marszałek Sejmu zapewnił posłów opozycji, że po przyjęciu poprawek ustawa o ZOZ-ach będzie zgodna z prawem unijnym.

Głosami koalicji przepadła poprawka odrzucająca w całości ustawę o ZOZ-ach. - Klub PiS złożył wniosek o odrzucenie ustawy ponieważ narusza ona konstytucję i nie gwarantuje równego dostępu do opieki zdrowotnej - tłumaczył poseł Czesław Hoc (PiS).

Poparcia nie uzyskała też poprawka Lewicy mówiąca o fakultatywności przekształceń szpitali. Posłowie Lewicy mówili, że to samorzady powinny decydować o tym, czy przekształcić szpital.

Zdecydowano też, że obligatoryjność przekształceń będzie obowiązywała również placówki prowadzone przez uczelnie medyczne.

Niespodziewanie poparto poprawkę Lewicy, która mówi, że placówka nie może odmówić udzielenia świadczenia medycznego osobie, która potrzebuje natychmiastowej pomocy ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia. Wcześniej, podczas prac w komisji zdrowia, posłowie koalicyjni odrzucili tę poprawkę.

Jednogłośnie posłowie przyjęli zapis o przestrzeganiu przez ZOZ-y minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek. O taki zapis zabiegał samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych. Normy zatrudnienia ma ustalać minister zdrowia. Odrzucono jednak poprawkę dotyczacą norm zatrudnienia innych pracowników medycznych.

I tym razem niektórym posłom nerwy odmawiały posłuszeństwa, nie zabrakło emocji nie związanych bezpośrednio z mertitum dyskusji o ustawach zdrowotnych. Jeden z posłów PiS reagując na niestosowne komentarze ze strony posła PO Janusza Palikota, wniósł o przerwę w celu przebadania posła PO. Natomiast Przemysław Gosiewski (PiS) powiedział po wystąpieniu w dyskusji nad jedną z poprawek byłego wiceministra zdrowia Krzysztofa Grzegorka, że osoba, która ma postawione zarzuty karne nie powinna moralizować.

Jak już podawaliśmy wcześniej, bilans sił w parlamencie jest znany i wszyscy wiedzą, że poselsko-PO-wskie projekty ustaw (o ZOZ-ach, o ochronie praw pacjenta i o Rzeczniku Praw Pacjenta, o akredytacji w ochronie zdrowia, o konsultantach krajowych i wojewódzkich w ochronie zdrowia oraz o pracownikach Zakładów Opieki Zdrowotnej) zostaną przegłosowane.

Lewica, PiS i SdPl zapowiedziały wcześniej głosowanie przeciwko ustawie o ZOZ-ach, która wprowadza obligatoryjne przekształcenie placówek w spółki prawa handlowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH