Sejm: będą nowe karty parkingowe dla niepełnosprawnych

Wprowadzenie centralnego rejestru kart uprawniających do parkowania na miejscach dla osób niepełnosprawnych, pięcioletni termin ich ważności oraz zapewnienie minimalnej liczby miejsc dla niepełnosprawnych na parkingach - przewidują przepisy znowelizowane w piątek, 27 września, przez Sejm.

Za przyjęciem nowelizacji ustaw Prawo o ruchu drogowym oraz Kodeks wykroczeń głosowało 438 posłów, nikt nie był przeciwko, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Zmiany zostały przygotowane w sejmowej podkomisji ds. osób niepełnosprawnych, by ukrócić nadużycia związane z używaniem kart parkingowych dla niepełnosprawnych, które obecnie wydawane są bezterminowo.

Według danych resortu infrastruktury obecnie w Polsce wydanych jest ponad 650 tys. takich kart, wiele z nich używanych jest w sposób nieuprawniony. Często zdarza się używanie kart podrobionych, posługiwanie się kartami osób zmarłych lub członków rodzin mieszkających w innym rejonie kraju, podczas gdy taka karta ważna jest tylko wtedy, gdy osoba niepełnosprawna uczestniczy w podróży - jako pasażer lub kierowca.

Ustawa na nowo określa krąg uprawnionych do otrzymania karty parkingowej pozwalającej na zajmowanie miejsc zarezerwowanych dla pojazdów osób niepełnosprawnych i niestosowania się do pewnych znaków drogowych. Według nowej regulacji uprawnione będą osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, o ile dodatkowo mają znacznie ograniczoną możliwość samodzielnego poruszania się.

Kartę będą mogły otrzymać także placówki prowadzące działalność na rzecz osób niepełnosprawnych. Karta parkingowa będzie wydawana na czas określony: dla osób niepełnosprawnych - na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, jednak nie dłuższy niż 5 lat, a dla placówek - na okres nie dłuższy niż 3 lata. 

Zmienić ma się także podmiot wydający kartę. Dotychczas był to starosta, teraz będzie to przewodniczący powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Karta będzie wydawana osobie niepełnosprawnej - niezależnie od tego, jakim pojazdem jedzie, posiadać będzie swoją imienną kartę. Jeżeli karta wydawana będzie dla placówki, wtedy w numerze karty będzie numer rejestracyjny pojazdu.

Utworzona ma zostać centralna ewidencja posiadaczy kart parkingowych, która będzie częścią Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Ustawa wprowadza - obok kary za nieuprawnione zajęcie miejsca parkingowego, która wynosi 500 zł mandatu i 5 punktów karnych - dodatkową, odrębną karę w trybie kodeksu wykroczeń, wynoszącą 2 tys. zł. za nieuprawnione posługiwanie się kartą. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH