Spółki kapitałowe zarządzające Zakładami Opieki Zdrowotnej otrzymają ich nieruchomości w dzierżawę - stwierdza ustawa zawierająca przepisy wprowadzające ustawy z zakresu ochrony zdrowia, którą uchwalił Sejm.

To ostatnia, głosowana dziś (21 października) przez Sejm regulacja z pakietu ustaw reformujących ochronę zdrowia. Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 235 posłów, przeciwnych było 180 natomiast trzech wstrzymało się od głosu.

Sejm poparł poprawkę Lewicy zakładającą, że spółki zarządzające ZOZ-ami otrzymają ich nieruchomości tylko w dzierżawę. Według pierwotnych zapisów, spółki miały otrzymywać nieruchomości ZOZ-ów na własność.

W ustawie określono m.in. szczegółowe zasady przekształcenia ZOZ-ów w spółki. Zakłada ona możliwość umorzenia zobowiązań publicznoprawnych przekształcającym się ZOZ-om (chodzi o zobowiązania na dzień 31 grudnia 2007 r.).

W ustawie znajduje się także zapis mówiący, że w planie naprawczym, sporządzanym przez placówkę w celu skorzystania z umorzenia zobowiązań publicznoprawnych, może znaleźć się ograniczenie dostępności i jakości świadczeń medycznych. Warunkiem jest określenie sposobu i formy zapewnienia pacjentom tych świadczeń. Wymaga to także opinii wojewody, gminy i powiatu, na terenie których znajduje się ZOZ.

Posłowie uchwalili także, że przekształcenie ZOZ-ów w spółki będzie odbywać się bez pakietów socjalnych dla pracowników. Oznacza to, że jeden z najważniejszych postulatów strony społecznej nie został uwzględniony. W ustawie znalazły się zapisy gwarantujące pracownikom zatrudnienie w przekształconej placówce, jednak nie określają warunków zatrudnienia w spółce.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH