Gminy mogą opracowywać i finansować programy profilaktyczne służące m.in. wczesnemu wykrywaniu raka piersi, szyjki macicy czy prostaty. Pozwala na to prawo.

Przepisy ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych stanowią, że wydatki budżetów jednostek samorządu terytorialnego są przeznaczone w szczególności na realizację zadań własnych gmin powiatów lub województw samorządowych. Przy tym z ustawy o samorządzie gminnym wynika, że zadaniem własnym jednostek samorządu terytorialnego jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb w zakresie ochrony zdrowia. W tym celu gminy mogą tworzyć i utrzymywać zakłady opieki zdrowotnej, co z kolei wynika wprost z ustawy o zakładach opieki zdrowotnej.

Jednocześnie, do zadań własnych gminy zaliczono m.in. opracowanie i realizację programów zdrowotnych wynikających z rozpoznanych potrzeb mieszkańców oraz podejmowanie innych działań wynikających z potrzeb zdrowotnych mieszkańców gminy. Zadania te jako własne są finansowane ze środków budżetowych.

Z przepisów wynika więc, że gminy mogą także opracować i finansować programy profilaktyczne, służące wczesnemu wykrywaniu niebezpiecznych chorób, takich jak rak piersi, rak szyjki macicy czy rak prostaty. Mogą także finansować inne działania profilaktyczne, m.in. szczepienia przeciwko wirusowi HPV.

Realizowane przez NFZ programy profilaktyczne – wczesnego wykrywania raka szyjki macicy czy raka piersi, wymagają wsparcia ze strony samorządów, ponieważ wysyłka zaproszeń nie najlepiej się sprawdza. A samorządy mogą wspierać programy przesiewowe w różny sposób, np. poprzez udostępnianie pomieszczeń, w których będą one przeprowadzane, lub też organizując zbiorowe wyjazdy do ośrodków zdrowia.

Wiele samorządów chętnie angażuje się w finansowanie programów profilaktycznych. Są wśród nich również prawdziwe nowości. Np. samorząd Szczecina wspiera program badań profilaktycznych w kierunku wczesnego wykrywania raka płuca u palaczy przy użyciu tomografii komputerowej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH