Samorządowcy z uzdrowisk z uwagami do raportu NIK Czy w dzisiejszych czasach uda się utrzymać normy hałasu dla stref uzdrowiskowych? Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyne)

Norma dotycząca hałasu ustalona dla strefy uzdrowiskowej „A”, która ma obszar od 60 do 360 ha, jest taka sama jak w szpitalu. To oczywisty absurd - uważa Jan Golba, burmistrz Muszyny i prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP.

Samorządowcy z gmin skontrolowanych przez NIK przekonują, że uzdrowiskom potrzebne są nowe regulacje prawne.

- Jeżeli chodzi o przekroczenia dopuszczalnych norm hałasu, warto zwrócić uwagę na to, że norma ustalona dla obszaru strefy uzdrowiskowej „A”, która ma obszar od 60 do 360 ha, jest taka sama jak w szpitalu. To oczywisty absurd, bo na tak dużym obszarze nie da się utrzymać poziomu akustycznego takiego jak w szpitalu - przekonuje Jan Golba, burmistrz Muszyny, prezentując swoje stanowisko Gazecie Krakowskiej.

Przypomnijmy, że NIK we wnioskach z raportu opublikowanego 27 stycznia zarzucił gminom uzdrowiskowym, że żadna z 11 skontrolowanych miejscowości nie spełniała wszystkich wymogów określonych dla uzdrowisk.

Aż w dziesięciu miastach (Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Krasnobród, Muszyna, Nałęczów, Połczyn-Zdrój, Rabka-Zdrój, Wapienne, Złockie i Żegiestów) przekroczono np. dopuszczalne normy hałasu. Przekroczenia norm hałasu w porze dziennej sięgały od 3 proc. do 42 proc, w porze nocnej od 8 do 29 proc. 

Kontrola wykazała, że mimo ustawowego obowiązku, gminy nie monitorowały stanu środowiska w uzdrowiskach, z wyjątkiem doraźnych działań. M.in. w żadnym ze skontrolowanych uzdrowisk nie prowadzono kompleksowych badań jakości powietrza. 

Czytaj też: NIK: uzdrowiska nie takie zdrowe

Problemy związane z brakiem jednoznacznych metod badania właściwości leczniczych w uzdrowiskach dostrzega też minister zdrowia. Dlatego jeszcze w listopadzie 2016 r. powołał zespół, który ma opracować zmiany w systemie lecznictwa uzdrowiskowego.

Zespół, jak przypomina Gazeta Krakowska, ma przeanalizować przede wszystkim obecne przepisy i opracować propozycje nowych regulacji. Projektowane zmiany określą m.in. metody badań, które są niezbędne, aby ustalić właściwości lecznicze klimatu.

Zespół powołany przez ministra powinien zakończyć swoją pracę do 30 czerwca tego roku. Szefowie gmin uzdrowiskowych mają nadzieję, że doprowadzi on do takich zmian w prawie, które wreszcie określą jednoznacznie ich status.

Więcej: gazetakrakowska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH