Plan B, przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia i opracowany jako alternatywa dla zawetowanej przez prezydenta reformy służby zdrowia nie sprawdzi się

Pomoc dla samorządów – w myśl tego planu przekształceń szpitali w spółki prawa handlowego – ma być adresowana do samorządów. Przewidziano na ten cel 2,7 mld złotych. Ma się ograniczać do wsparcia w spłacie zobowiązań wobec państwa, m.in. może być przeznaczona na spłatę zaległych składek ZUS, a ponadto zaciągniętych już przez szpitale kredytów. Tymczasem największe zobowiązania mają szpitale wobec dostawców energii, leków i sprzętu medycznego.

Samorządowcy oceniają więc, że uda się wykorzystać najwyżej kilkanaście procent przewidzianych funduszy.

W opinii Marka Wójcika, eksperta Związku Powiatów Polskich, po pomoc sięgną te samorządy, których placówki są zadłużone najwyżej na kilka, kilkanaście milionów złotych, a nie skorzystają te, na których terenie działają szpitale najbardziej zadłużone. Wyrównanie bowiem tych zaległości groziłoby organom właścicielskim utratą płynności finansowej.

To nie koniec zarzutów adresatów programu wobec resortu zdrowia. Marek Wójcik twierdzi, że zapisanie w programie resortu mechanizmu, iż im więcej uda się umorzeń długów wynegocjować z wierzycielami, tym więcej pieniędzy dostanie samorząd, stawia tenże samorząd w niezręcznej sytuacji. Przyczyną tej niezręczności – w opinii Wójcika jest fakt, że samorządy musiałyby negocjować z przedsiębiorstwami ze swojego terenu.

Z planu B niezadowoleni są również starostowie, którzy już przekształcili szpitale. Paweł Kwiatkowski - wicestarosta powiatu jeleniogórskiego uważa za niesprawiedliwe założenia planu B.

– My do naszego szpitala przy przekształcaniu go w spółkę dołożyliśmy ponad 12 mln złotych i wciąż te środki spłacamy. Skoro samorządy dostają pomoc na spłatę zobowiązań swoich szpitali, to dlaczego mamy być jej jesteśmy pozbawieni?

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH