Na akceptację rządu czeka projekt ustawy o izbach lekarskich przygotowany przez resort zdrowia. Projekt przewiduje m.in. zmniejszenie liczby izb okręgowych. Zdaniem Naczelnej Rady Lekarskiej jest to ingerencja w niezależność samorządu. W opinii resortu zdrowia zmiana ta jest uzasadniona, bo część izb lekarskich nie wykonuje nałożonych na nie zadań, np. postępowań dyscyplinarnych.

Janusz Kochanowski, rzecznik praw obywatelskich (RPO) uważa natomiast, że obowiązek przynależenia do samorządów zawodowych łamie konstytucję. Wniosek w tej sprawie skierował do Trybunału Konstytucyjnego. Wystąpił również do premiera o przygotowanie rządowej nowelizacji przepisów dotyczących tej kwestii. Swoim wnioskiem podważa też zasadność funkcjonowania samorządu lekarskiego.

- Przynależność taka powinna być dobrowolna. Monopol samorządów nie prowadzi do podniesienia jakości wykonywanego zawodu - uważa Janusz Kochanowski.

Zdaniem samorządu lekarskiego, wniosek rzecznika jest nieuzasadniony.

- Negowanie przez rzecznika fundamentalnego dla polskiego ustroju rozwiązania, jakim jest samorządność zawodowa zawodów zaufania publicznego, i twierdzenie, że zastąpić ją można dobrowolnymi zrzeszeniami, jest nieporozumieniem – pisze Gazeta Prawna, powołując się na wypowiedź Konstantego Radziwiłła, prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL).

Radziwiłł podkreśla przy tym, że zgodnie z art. 17 ust. 1 konstytucji istnieje możliwość tworzenia samorządów zawodowych reprezentujących osoby określonych zawodów, które sprawują pieczę nad ich należytym wykonywaniem. To oznacza reprezentowanie wszystkich tych osób, a nie tylko niektórych. Inaczej byłoby to nadużyciem, a sprawowanie pieczy nad nimi w ogóle nie byłoby możliwe - uważa prezes NRL.

Jednak zdaniem RPO artykuł 17 konstytucji daje jedynie możliwość tworzenia samorządów, a nie stwarza obowiązku przynależności do nich. Lekarze i lekarze dentyści nie mają natomiast wyboru i chcąc wykonywać swój zawód, muszą przynależeć do okręgowych izb lekarskich i opłacać składki członkowskie. Samorząd lekarski przyznaje prawo wykonywania zawodu, prowadzi rejestry lekarzy i lekarzy dentystów. Określa zasady odpowiedzialności zawodowej lekarzy i funkcjonowania sądów lekarskich.

Do izb okręgowych należy 147 tys. lekarzy i lekarzy dentystów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH