Samorząd lekarski o pakiecie ustaw zdrowotnych

Naczelna Rada Lekarska zaopiniowała część ustaw z pakietu przygotowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Negatywnie oceniła m.in. propozycję likwidacji Lekarskiego Egzaminu Państwowego i stażu podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów.

NRL w stanowisku zamieszczonym w poniedziałek (11 października) na swojej stronie internetowej opowiedziała się za zachowaniem stażu podyplomowego jako „niezbędnego uzupełnienia wiedzy i umiejętności praktycznych”, a także Lekarskiego Egzaminu Państwowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego. Ich likwidację zakłada nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Samorząd zawodowy lekarzy ma także zastrzeżenia do nowelizacji ustawy o prawach pacjenta, która umożliwi dochodzenie odszkodowań z tytułu błędów medycznych bez konieczności występowania na drogę sądową. Zgodnie z nowelą wniosek o ustalenie błędu medycznego będzie można skierować do specjalnej wojewódzkiej komisji.

W ocenie NRL dochodzenie odszkodowania przez pacjenta przed komisją wojewódzką w oparciu o kategorię błędu medycznego wymaga pośrednio udowodnienia winy osoby odpowiedzialnej za błąd. Zdaniem Rady przenosi to procedurę dowodzenia winy poza sąd i oddaje ją w ręce „innego, nieprzygotowanego do prowadzenia tego typu postępowań, ciała”.

Pozytywnie zaopiniowano natomiast kierunek zmian w projekcie tzw. ustawy refundacyjnej. Projekt zakłada, że leki finansowane ze środków publicznych będą miały stałą cenę i marżę. MZ będzie negocjowało cenę z producentem.

NRL zastrzegła jednak, że nie znajduje uzasadnienia dla obowiązku zawierania umowy między NFZ a lekarzami i dentystami na wystawianie recept leków refundowanych.

NRL jest zaniepokojona „widocznym w projekcie ustawy uznaniem działalności leczniczej za jeden z rodzajów działalności gospodarczej, poddanych prawom wolnego rynku”. 


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH