Samorząd lekarski nie będzie oceniać zachowania Arłukowicza

Samorząd lekarski odmówił w poniedziałek, 2 lutego, oceny postępowania "lekarza Bartosza Arłukowicza". Z wnioskiem w tej sprawie do rzecznika odpowiedzialności zawodowej Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie zwrócił się OZZL.

Rzecznik odpowiedzialności zawodowej Izby prof. Jacek Różański powiedział PAP, że nie dopatrzył się w postępowaniu Arłukowicza złamania etyki lekarskiej. 

Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel nazwał decyzję samorządu lekarskiego "żałosną" i zapowiedział, że Związek odwoła się od niej. 

Zarząd Krajowy OZZL wystąpił w styczniu br. do szczecińskiego samorządu lekarskiego, którego członkiem jest Arłukowicz, by ten wszczął postępowanie w sprawie naruszania przez "lekarza Arłukowicza" godności zawodu lekarza i podważenia zaufania do tego zawodu "przez publiczne i nagminne formułowanie negatywnych i dyskredytujących opinii o innych lekarzach". 

Do takiego zachowania ministra miało - zdaniem OZZL - dojść w okresie konfliktu resortu zdrowia z lekarzami z Porozumienia Zielonogórskiego, jaki miał miejsce na przełomie 2014 i 2015 roku.

Prof. Różański w rozmowie z PAP podkreślił, że pełne uzasadnianie decyzji rzecznika należy się tylko stronom. "Wszystkie skargi OZZL dotyczyły złamania kodeksu etyki lekarskiej przez Arłukowicza, a ona, jak potwierdziły niezależne opinie prawników, nie została przez niego złamana" – dodał.

Postępowanie Arłukowicza bowiem nie dotyczyło praktyki lekarskiej, występował on ponadto jako minister, a nie lekarz, a w swych wypowiedziach nie odnosił się do działań medycznych skarżących go lekarzy - tłumaczył prof. Różański. Dodał, że od decyzji przysługuje odwołanie. 

Rzecznik poinformował, że do szczecińskiego samorządu lekarskiego wpłynęło do tej pory osiem indywidualnych wniosków lekarzy w tej samej sprawie. Ich treść pokrywa się z odrzuconym wnioskiem, więc decyzja w ich sprawie będzie taka sama, jak ta podjęta w poniedziałek - podkreślił. 

Jak zaznaczył przewodniczący Związku Krzysztof Bukiel, podejmując taką decyzję samorząd lekarski "podważył sens swojego istnienia, ponieważ sam pozbawił się legitymacji moralnej do oceniania zachowania lekarza".  - Jeśli samorząd lekarski boi się oceniać lekarza, który jest ministrem, powinien podać się do dymisji - powiedział. 

Składając przyrzeczenie zawodowe, lekarz ślubuje m.in. "strzec godności stanu lekarskiego i niczym jej nie splamić, a do kolegów lekarzy odnosić się z należną im życzliwością, nie podważając zaufania do nich, jednak postępując bezstronnie i mając na względzie dobro chorych". 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH