Samorząd lekarski i rzecznik pacjentów podzieleni ws. dostępu do dokumentacji Czy pacjentowi przysługuje prawo czasowego wypożyczenia oryginałów jego dokumentacji medycznej? Fot. PTWP

Naczelna Izba Lekarska i Rzecznik Praw Pacjenta różnie interpretują przepisy dotyczące udostępniania oryginałów dokumentacji medycznej za pokwitowaniem odbioru, po zobowiązaniu do jej zwrotu - wynika ze stanowisk NIL i RPP.

Chodzi o przepis art. 27 pkt 3 ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz pod koniec grudnia w piśmie do Rzecznik Praw Pacjenta Krystyny Kozłowskiej przedstawił interpretację NIL, że prawo nie uprawnia pacjenta, jego ustawowego przedstawiciela ani także osoby przez niego upoważnionej do dostępu do dokumentacji medycznej w taki sposób, że może on otrzymać oryginał za pokwitowaniem odbioru, z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu.

"Interpretacja ww. przepisu, przyznająca tym osobom uprawnienie do żądania wydania oryginału dokumentacji jest błędna i może skutkować utratą oryginału dokumentacji medycznej" - ocenił Hamankiewicz.

Wyraził on w swym piśmie nadzieję, że Rzecznik Praw Pacjenta "zmieni dotychczas prezentowaną interpretację przepisu, tym bardziej, że nie spowoduje to w żadnym stopniu ograniczenia czy uszczuplenia praw pacjentów do informacji gromadzonych w dokumentacji medycznej".

Pismo do RPP, jak zaznaczył prezes NRL, zostało wystosowane po napływających do NIL informacjach dotyczących interpretacji przepisów prezentowanej przez Rzecznika Praw Pacjenta w prowadzonych postępowaniach administracyjnych.

Biuro Rzecznika Praw Pacjenta w odpowiedzi na pytania PAP w zakresie stanowiska NIL przekazało, że dokumentacja medyczna - w myśl ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta - jest udostępniana w określony sposób. Może być to formuła "do wglądu" w siedzibie podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych lub opcja "sporządzenia wyciągów, odpisów, kopii lub wydruków".

Prawo przewiduje także, jak wskazał RPP, "wydanie oryginału za pokwitowaniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, jeżeli uprawniony organ lub podmiot żąda udostępnienia oryginałów tej dokumentacji". Dokumentacja, jak zaznacza Rzecznik, może być udostępniana również "za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej" i "na informatycznym nośniku danych".

"W związku z powyższym pacjentowi przysługuje prawo czasowego wypożyczenia oryginałów jego dokumentacji medycznej" - głosi stanowisko RPP.

Wskazano w nim, że z analizy przepisów wynika brak wyraźnego wyłączenia pacjenta z kręgu podmiotów, które mogą uzyskać dostęp do oryginałów dokumentacji medycznej, brak także podstaw, aby pacjenta nie uznawać za "uprawniony podmiot".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH