Samorząd aptekarski solidarny z lekarzami

Prezydium Naczelnej Rady Aptekarskiej poinformowało o decyzji w sprawie przekazywaniu do NFZ informacji związanych z protestem lekarzy.

Na nadzwyczajnym posiedzeniu (3 lipca 2012) Prezydium Naczelnej Rady Aptekarskiej zapoznało się z komunikatami oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącymi przekazywania przez apteki informacji związanych z protestem lekarzy.

Prezydium NRA uznało, że nie narusza obowiązujących przepisów prawa przekazywanie przez apteki Narodowemu Funduszowi Zdrowia informacji jedynie o liczbie recept wystawionych w ramach prowadzonego protestu (bez danych dotyczących świadczeniodawców).

Jest to odpowiedź środowiska aptekarskiego, które uznało wykonanie prośby NFZ za "postępowanie nieetyczne w stosunku do koleżanek i kolegów wykonujących inny zawód medyczny". W ten sposób prośbę śląskiego NFZ skwitowała Śląska Izba Aptekarska.

W związku prowadzoną przez lekarzy akcją protestacyjną, polegającą m.in. na wykorzystaniu wzorów recept niezgodnych z rozporządzeniem MZ, oddziały wojewódzkie NFZ kierowały do aptek - za pośrednictwem izb aptekarskich - prośbę o przekazywanie informacji każdego dnia na temat liczby recept zrealizowanych w aptece, a wystawionych w ramach protestu, wraz z informacjami dotyczącymi świadczeniodawców wystawiających recepty.

Przypomnijmy, że od 1 lipca br. lekarze prowadzą protest przeciwko karom za błędne wypisywanie recept na leki refundowane. O przystąpieniu do prostu poinformowali  przedstawiciele organizacji lekarskich podczas konferencji prasowej 30 czerwca.

Już po ogłoszeniu decyzji o proteście, NFZ opublikował oczekiwane zarządzenie ws. wzoru umowy upoważniającej do wystawiania recept refundowanych. Kary umowne, wbrew postulatom lekarzy, zostały utrzymane.

Lekarze mają prowadzić swój protest na pięć sposobów. Podstawową jest wypisywanie leków zgodnie z „najlepszą wiedzą medyczną lekarzy” na drukach opracowanych przez Naczelną Izbę Lekarską.

 Zapowiedziano także powrót do pieczątek „Refundacja leku do decyzji NFZ”. Kolejną formą ma być używanie, wszędzie tam, gdzie to jest możliwe, międzynarodowych nazw leków - zgodnie z przepisami ustawy.

Dodatkowo lekarze mają przepisywać leki spoza listy refundacyjnej oraz nie wpisywać kodów NFZ na normalnych wzorach recept.

Więcej: http://nia.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH