Sądy lekarskie: senatorowie za apelacją, lekarze za kasacją

Senatorowie z komisji zdrowia i komisji ustawodawczej, którzy pracują nad zmianą ustawy o izbach lekarskich i niektórych innych ustaw, uważają że od orzeczeń sądu lekarskiego powinna przysługiwać apelacja, a nie jak obecnie kasacja, gdyż w ich ocenie zapewni to odwołującym się lekarzom łatwiejszy dostęp do sądu.

Nowelizacja tej ustawy weszła w życie na początku 2010 r. Przyznaje ona ukaranym przez sąd lekarski lekarzom prawo do kasacji bez względu na rodzaj orzeczonej kary. Zgodnie z tymi przepisami kasacja wnoszona jest do Sądu Najwyższego i rozpatrywana w trybie Kodeksu postępowania karnego.

Teraz senatorowie proponują, żeby kasację wnoszoną do SN zastąpiła apelacja wnoszona do sądu okręgowego. Powołują się na orzeczenie Trybunał Konstytucyjny w 2010 r., który stwierdził, że "ustawa nie może nikomu zamykać drogi sądowej dochodzenia naruszonych wolności i praw".

Jednakże ze zmianami przyjętymi 28 marca przez połączone komisje senackie nie zgadza się Naczelna Rada Lekarska. Podnosi, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 29 czerwca 2010 r. (sygn. akt P 28/09) nie zawiera zobowiązania do podejmowania takiej inicjatywy ustawodawczej.

”Co więcej, Trybunał zauważył, że obowiązująca obecnie nowa ustawa o izbach lekarskich z dnia 2 grudnia 2009 r. zawiera regulacje odpowiadające standardom konstytucyjnym” - czytamy w stanowisku NRL, która stwierdza, że ”przedmiotowy projekt ustawy o zmianie ustawy o izbach lekarskich oraz innych ustaw jest bezzasadny i wnosi o zaprzestanie prac nad nim”.

Samorząd lekarski przypomina argumenty, jakie padały w Sejmie i Senacie w trakcie dyskusji nad nową ustawą o izbach lekarskich. Mówiono wtedy, że w odniesieniu do postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarzy i lekarzy dentystów nadzór sądowy wykonywany w formie prawa wniesienia kasacji do Sądu Najwyższego jest zasadny i wypełnia słuszny postulat nadzoru sądowego nad tym postępowaniem.

Ponadto NRL zwraca uwagę, że specyfika spraw związanych z odpowiedzialnością zawodową lekarzy i lekarzy dentystów, którzy odpowiadają przed sądami lekarskimi przede wszystkim za naruszenie zasad etyki zawodowej, a nie za naruszenia prawa (czym zajmują się inne organy), nie przemawia za poddaniem ich orzecznictwa postępowaniu sądowemu sądów powszechnych, a więc apelacyjnego sądu karnego.

Przepisy zawarte w projekcie nowelizacji ustawy o izbach lekarskich i niektórych innych ustaw, miałoby dotyczyć także ukaranych przez sądy zawodowe pielęgniarek i położnych, lekarzy weterynarii, farmaceutów i diagnostów laboratoryjnych.

Projektem komisji zajmie się izba wyższa parlamentu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH