gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia | 14-11-2019 21:30

Sądy coraz częściej stają po stronie opiekunów pobierających emeryturę lub rentę

Coraz więcej sędziów orzeka, że pozbawianie osób na emeryturze lub rencie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego narusza zasadę równego traktowania. Jeszcze do niedawna, gdy takie osoby odwoływały się od decyzji odmawiających wsparcia, sądy uznawały, że ich zarzuty nie są zasadne.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Wyrok, który zapadł w lutym br. przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gorzowie Wielkopolskim, zapoczątkował zmianę dotychczasowej linii orzeczniczej - zauważa Dziennik Gazeta Prawna. Świadczą o tym kolejne orzeczenia sądów, w tym Naczelnego Sądu Administracyjnego, które przyjmują przedstawioną w orzeczeniu gorzowskiego WSA wykładnię przepisów korzystną dla opiekunów pobierających emeryturę lub rentę.

WSA podkreślił, że ta grupa opiekunów ma takie same obowiązki i koszty związane ze sprawowaniem opieki jak pozostałe osoby zajmujące się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Dlatego nie ma żadnych przekonujących powodów dla różnicowania należnej im pomocy.

Wszystko wskazuje na to, że takich orzeczeń będzie przybywać. Jarosław Jagura, prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, twierdzi, że jest duża szansa na ukształtowanie się pozytywnej dla opiekunów linii orzeczniczej, choć będzie można o tym mówić dopiero wtedy, gdy pojawi się więcej takich wyroków.

Czytaj: gazetaprawna.pl