Sądowy spór o szpital w Giżycku, lecznica w trudnej sytuacji Spór pomiędzy Grupą Nowy Szpital a starostwem wybuchł publicznie przed rokiem. Fot. PTWP

Sądowi Okręgowemu w Olsztynie nie udało się w poniedziałek (8 lutego) zakończyć sporu pomiędzy giżyckim starostwem powiatowym, a zarządzającą miejscowym szpitalem Grupą Nowy Szpital. Starosta uważa, że szpital w Giżycku jest w trudnej sytuacji.

Grupa Nowy Szpital jest operatorem giżyckiego szpitala powiatowego od 2013 roku. Ponieważ właściciel szpitala tj. miejscowe starostwo powiatowe, nie było zadowolone ze sposobu kierowania placówką wypowiedziało Grupie umowę. Grupa się na to nie zgodziła i skierowała sprawę do sądu.

W poniedziałek olsztyński sąd, który rozstrzyga tę sprawę przesłuchał m.in. główną księgową szpitala oraz przewodniczącego rady nadzorczej. Oboje przyznawali, że odkąd placówką zarządza Grupa Nowy Szpital rosną zobowiązania finansowe placówki wobec dostawców leków, nie ma poważniejszych zakupów sprzętu medycznego, ani inwestycji. Przyznawali, że niektóre decyzje personalne Grupy są "ryzykowne", bo np. zwolniono informatyka, który został zatrudniony w ramach realizacji projektu unijnego. Ta decyzja - w ich ocenie - zagrażała ciągłości tego projektu.

- Grupa nie traktuje szpitala indywidualnie tylko przykłada schematy z innych placówek, co się nie sprawdza - mówił przed sądem szef rady nadzorczej. Zgłaszał też przykłady "dziwnych umów", które szpital zawierał z Grupą np. na świadczenie usług komunikacji medialnej, czy doradztwa. - Początkowo nie wiedzieliśmy nic o tych umowach, po naszej interwencji niektóre wypowiedziano - zaznaczył.

Starosta giżycki Wacław Strażewicz przyznał, że nie ma żadnych informacji o kondycji szpitala, bo nikt ich nie przekazuje.

- Wiemy, że w szpitalu przestał pracować jedyny neonatolog, że zwolniono z pracy czterech rezydentów z ortopedii. Ponieważ oni byli w szpitalu od kilku lat i chcieli pracować w przyszłości zawiadomiliśmy prokuraturę o działaniu na niekorzyść szpitala - powiedział Strażewicz.

Spór pomiędzy Grupą Nowy Szpital, a starostwem wybuchł publicznie przed rokiem, kiedy to 45 lekarzy opublikowało w lokalnych mediach alarmujący list. Napisano w nim, że placówka jest w złej kondycji i pogrąża się do niechybnego upadku. 

W lutym 2015 r. powiatowi radni jednogłośnie przyjęli na sesji stanowisko, w którym rekomendowali zarządowi powiatu rozwiązanie umowy z Grupą Nowy Szpital. Formalnie starostwo wręczyło wypowiedzenie umowy Grupie pod koniec marca. W odpowiedzi na to Grupa skierowała sprawę do sądu.

Jak informowała nas po wniesieniu przez Grupę sprawy do sądu rzecznik prasowy Grupy Marta Pióro, Szpitalem w Giżycku kieruje zarządca przymusowy wyznaczony przez sąd na wniosek Grupy Nowy Szpital.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH