NFZ płaci za wykonane usługi medyczne określone kwoty i nie jest istotne dla zwolnienia z VAT czy ZOZ wynajmuje podwykonawcę.

Dla celów zwolnienia z VAT bez znaczenia jest, że świadczenia zdrowotne, na jakie ZOZ podpisał umowę z NFZ, faktycznie wykonywane są przez prywatny gabinet lekarski, któremu ZOZ udostępnia sale ze specjalistycznym sprzętem, w zamian za część kwoty otrzymanej z NFZ – czytamy w Rzeczpospolitej.

Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 7 grudnia 2009 r. w sprawie gdzie samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej podpisał z NFZ umowę dotyczącą świadczeń zdrowotnych w zakresie chirurgii ogólnej, jednocześnie zawierając umowę z prywatnym gabinetem lekarskim na wykonywanie tych usług. W jej ramach 25 proc kwoty od Funduszu ZOZ zatrzymuje dla siebie na pokrycie kosztów udostępnienia sali ze specjalistycznym osprzętem, natomiast pozostałe 75 proc. przekazuje faktycznemu wykonawcy usługi.

WSA zgodził się z interpretacją ZOZ, że NFZ płaci za usługi medyczne, które są w całości zwolnione z podatku VAT, bez względu na podwykonawcę i umowę z nim zawartą, a owe 25 proc. dla ZOZ nie jest wynagrodzeniem za quasi-dzierżawę (którą organ podatkowy zalecił opodatkować stawką 22 proc VAT) a za usługę medyczną.

Więcej o analizie wyroku WSA czytaj w Rzeczypospolitej: http://www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH