Sąd wydał pierwszy wyrok nakazujący NFZ zwrot kosztów leczenia za granicą

Coraz więcej pacjentów korzysta z możliwości leczenia za granicą i przed sądem dochodzi od NFZ zwrotu kosztów. W Krakowie sąd wydał pierwszy nakaz zapłaty.

Dyrektywa o transgranicznej opiece medycznej obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej od 25 października 2013 r. Chory może wystąpić o zwrot kosztów leczenia za granicą, jeśli pojechał tam na zabieg, gdyż oczekiwanie na świadczenie w kraju okazało się zbyt długie. 

Pacjent płaci z własnej kieszeni, a instytucja, w której jest ubezpieczony (u nas NFZ), musi mu zwrócić pieniądze. Zwraca według stawek, które płaci krajowym lecznicom.

Polski rząd spóźnił się z wprowadzeniem przepisów umożliwiających zwracanie pacjentom pieniędzy: ich projekt przyjął dopiero w tym tygodniu, a wejdą one w życie najwcześniej w połowie roku.

Pacjenci nie czekają. Do oddziałów NFZ wpływają już pierwsze wnioski o zapłatę. Dotyczą one: usunięcia zaćmy, operacyjnego leczenia zatok i adenomektomii.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, sąd krakowski pod koniec lutego wydał małopolskiemu NFZ pierwszy nakaz zapłaty w sprawie pacjenta z Krzeszowic. Chodzi o 2930 zł za usunięcie zaćmy w klinice NeoVize w Czeskim Cieszynie oraz odsetki liczone od 13 grudnia 2013 r., dnia wykonania zabiegu. Sąd nakazał też zapłacenie 654 zł kosztów postępowania.

Małopolski oddział Funduszu złożył w sądzie apelację, więc teraz dojdzie do procesu, prawdopodobnie pierwszego w kraju.

Sylwia Wądrzyk, główny specjalista Biura Komunikacji Społecznej Centrali NFZ poinformowała nas, że do niektórych oddziałów Funduszu (głównie w woj. przygranicznych) zgłaszają się osoby z zapytaniami dotyczącymi możliwości pokrycia kosztów leczenia poza granicami kraju.

Fundusz stoi na stanowisku, że dopóki resort nie wprowadzi ustawy implementującej postanowienia dyrektywy transgranicznej, NFZ nie ma podstaw prawnych do podejmowania jakichkolwiek czynności i działań związanych z ewentualnymi wnioskami o zwrot pieniędzy za leczenie za granicą.

Czytaj też: Pierwsi pacjenci wnioskują o zwrot kosztów leczenia za granicą. NFZ nie widzi podstaw

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH