Sąd wszczął postępowanie ws. 15-latka ze szpitala psychiatrycznego w Radomiu

Sąd Rejonowy w Jędrzejowie (Świętokrzyskie) wydał postanowienie o wszczęciu i przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego ws. 15-latka, który miał dopuścić się tzw. innych czynności seksualnych wobec 9-latka i 13-latka - pacjentów szpitala psychiatrycznego w Radomiu.

Jak poinformował PAP w czwartek rzecznik Sądu Okręgowego w Kielcach Marcin Chałoński, postanowienie zostało wydane w środę przez sędziego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich sądu w Jędrzejowie, który zajmuje się sprawą 15-latka.

Postępowanie dotyczy przestępstw dopuszczenia się tzw. innej czynności seksualnej wobec 9-letniego chłopca, w okresie od lutego do 6 marca oraz od 12 do 23 kwietnia. Zgodnie ze zgłoszeniem do prokuratury przez matkę 9-latka, tego rodzaju czynności miało być więcej. Drugi czyn dotyczy dopuszczenia się tzw. innej czynności seksualnej wobec innego, 13-letniego pacjenta szpitala psychiatrycznego w Radomiu. Miało do tego dojść 22 kwietnia.

O tym, że 9-letni chłopiec został zgwałcony przez innego 15-letniego pacjenta Samodzielnego Wojewódzkiego Publicznego Zespołu Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej im. dr Barbary Borzym w Radomiu poinformowała prokuraturę matka pokrzywdzonego dziecka. Na tej podstawie prokuratura w Radomiu wszczęła śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez personel szpitala. Obecnie w prokuraturze przesłuchiwani są pracownicy lecznicy. Śledztwo prowadzone jest w sprawie, co oznacza, że nikomu nie przedstawiono zarzutów.

Ponieważ domniemanym sprawcą przestępstw jest osoba nieletnia, sprawą zajmuje się też wydział rodzinny i nieletnich Sądu Rejonowego w Jędrzejowie - w tej okolicy mieszkają opiekunowie 15-latka.

Nastolatek był już wcześniej sądzony przez jędrzejowski sąd w innych sprawach. Na podstawie wcześniejszych orzeczeń został skierowany do młodzieżowego ośrodka wychowawczego o zaostrzonym rygorze - tam też trafił po zakończeniu leczenia w radomskim szpitalu.

Kontrola przeprowadzona przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w podległym mu radomskim szpitalu psychiatrycznym potwierdziła, że w dniu zdarzenia na oddziale dziecięco-młodzieżowym zapewniono wymaganą obsadę personelu. Brakuje natomiast oddzielnych procedur dotyczących monitorowania pacjentów w salach.

Dyrektor szpitala został zobowiązany do opracowania szczegółowych procedur wewnętrznych, które pozwolą sformalizować zasady postępowania z pacjentem stwarzającym zagrożenie, np. pobudzonym seksualnie czy też agresywnym.

W newralgicznych miejscach radomskiego szpitala ma być zainstalowany monitoring. Będzie także przygotowany program szkoleń dla pracowników w zakresie praw pacjenta psychiatrycznego. Zarząd województwa zobowiązał dyrektora do szybkiego wdrożenia planowanych działań.

Zarząd zawiesił decyzję co do wyciągnięcia konsekwencji służbowych wobec szefa szpitala, do czasu zakończenia postępowania przygotowawczego prowadzonego przez prokuraturę.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH