Sąd: wkład do szpitalnej spółki na cele zdrowotne nie podlega opodatkowaniu FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Podwyższenie kapitału zakładowego, wiążące się z wniesieniem wkładu przeznaczonego na cele zdrowotne, jest czynnością dotyczącą ochrony zdrowia. W związku z tym nie podlega opodatkowaniu od czynności cywilnoprawnych - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

Spółka z o.o. prowadząca szpital, której jedynym udziałowcem jest gmina, w ramach prowadzonej działalności oferuje świadczenia zdrowotne niemal wyłącznie na podstawie kontraktu z NFZ. Za niektóre lata spółka wykazywała stratę, mimo podejmowanych działań restrukturyzacyjnych - podaje Rzeczpospolita.

Zgromadzenie wspólników dwukrotnie podejmowało uchwałę o dalszym istnieniu spółki. Kapitał zakładowy był natomiast podnoszony trzykrotnie. Zgodnie z dwiema pierwszymi uchwałami o podwyższeniu kapitału zakładowego, podwyższenie zostało pokryte wkładami pieniężnymi, z kolei trzecia uchwała przewidywała pokrycie podwyższenia przez aport w postaci nieruchomości.

Według spółki, podwyższenie kapitału zakładowego, nie podlega opodatkowaniu PCC. Odmienne stanowisko miał dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, który stwierdził, że za czynności cywilnoprawne w sprawach zdrowia należy rozumieć jedynie czynności bezpośrednio związane ze zdrowiem. Podwyższenie kapitału zakładowego do takich czynności się natomiast nie zalicza. Spółka wniosła na tę interpretację skargę do WSA.

WSA w Gliwicach stwierdził jednak, że pojęcie „w sprawach zdrowia" nie jest zdefiniowane przez ustawę i wymaga ścisłej interpretacji. Sąd uznał, że mimo tego spółka wskazała dokładnie, na co przeznaczyła środki otrzymane w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego, np. na utrzymanie działalności oddziału anestezjologii i intensywnej terapii. Wobec tego sąd uznał interpretację przepisów dokonaną przez Izbę Skarbową za nieprawidłową.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH