Sąd: w niektórych przypadkach szpital musi mieć rezerwę krwi lub osocza Sąd uznał, że brak zapasów krwi zmniejszył szanse chorej na przeżycie Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W niektórych przypadkach szpital powinien, na wypadek krwotoku, już wcześniej zamówić krew i inne preparaty - stwierdził Sąd Apelacyjny w Łodzi, uznając, że brak takich zapasów zmniejszył szanse chorej na przeżycie.

Powodowie, niedoszły mąż zmarłej kobiety i jej kilkuletni syn, pozwali szpital i ubezpieczyciela szpitala o zapłatę odszkodowań, zwrot kosztów pogrzebu i renty. Powództwo okazało się zasadne w części. Sądy obu instancji uznały, że pozwani powinni zwrócić powodom 8 tys. zł z tytułu kosztów pogrzebu i łącznie 140 tys. zł z tytułu odszkodowań - informuje Rzeczpospolita.

Narzeczona powoda została przyjęta do pozwanego szpitala na oddział ginekologiczny z uwagi na zbliżający się termin porodu w lipcu 2007 r. Stwierdzono u niej małopłytkowość. Po urodzeniu syna (również będącego powodem w sprawie), u rodzącej doszło do masywnego krwotoku z narządów rodnych. Lekarze podjęli decyzję o usunięciu macicy. Jednocześnie został zorganizowany transport krwi i płynów krwiopochodnych.

Od chwili rozpoczęcia się krwotoku aż do operacji pacjentka straciła ponad połowę objętości krwi krążącej i kilka godzin później kobieta zmarła.

Jak wynika z ustaleń, przyczyną śmierci kobiety był właśnie masywny krwotok poporodowy z macicy, powikłany dodatkowo zaburzeniami krzepliwości krwi. Szpital tymczasem nie dysponował odpowiednią ilością krwi i preparatów krwiopochodnych. Pacjentka miałaby większe szansę na przeżycie, gdyby odpowiednio wcześniej (z wyprzedzeniem) zarezerwowano dla niej krew.

Ostatecznie szpital zbyt późno zamówił dla pacjentki krew, a zamówienie zostało zrealizowane jedynie częściowo.

Szpitale mają praktyczną możliwość posiadania rezerwy chociażby świeżo mrożonego osocza krwi - preparat ten ma długą ważność i jest łatwo dostępny.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH