Sąd uznał winę lekarza, ale ubezpieczyciel nie zapłaci odszkodowania

Pacjentka 6 lat temu przeszła operację powiększenia piersi w prywatnej klinice w Szczecinie. Od tego czasu jest w stanie wegetatywnym. Podczas zabiegu lekarz anestezjolog popełnił wiele błędów, co uznał w wyroku sąd. Kobieta do dziś nie otrzymała jednak żadnego odszkodowania.

Poszkodowana jest całkowicie uzależniona od opieki rodziców, również finansowo. Większość kosztów rehabilitacji pokrywa jej ojciec, który jest obecnie w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Wciąż liczy na odszkodowanie za błąd lekarski.

Sąd w postępowaniu karnym uznał, że lekarz popełnił błąd w sztuce. Wciąż jednak nie zakończył się proces o odszkodowanie. Firma, w której ubezpieczony był lekarz, nie zamierza płacić za jego błędy.

Błąd lekarski został ustalony w prawomocnym wyroku Sądu Okręgowego w Szczecinie pod koniec października 2011 roku. W 2009 roku zostało wniesione powództwo do sądu cywilnego o zadośćuczynienie, odszkodowanie i rentę.


Żarna mielą długo...

- Te dwa postępowania toczyły się równolegle. Pierwsze zakończyło się postępowanie karne. W toku postępowania cywilnego przeprowadzaliśmy te same dowody, co w postępowaniu karnym. Pojawiła się jednak ze strony pozwanych koncepcja zawieszenia tego postępowania - mówi portalowi rynekzdrowia.pl mecenas Anita Kutysz-Pielaszkiewicz, pełnomocnik poszkodowanej.

Sąd Cywilny w pierwszej instancji zawiesił to postępowanie i dopiero zażalenie na taką decyzję spowodowało ponowne podjęcie czynności w sprawie.

Cała ta procedura powoduje wydłużenie procesu. - Szczęściem było to, że Sąd Apelacyjny nie podzielił stanowiska Sądu Okręgowego, uchylił jego decyzję i stwierdził, że musi dalej prowadzić postępowanie - dodaje mecenas Kutysz-Pielaszkiewicz.

Pełnomocnik poszkodowanej wyraża nadzieję, że do końca roku uda się to postępowanie zakończyć na korzyść Katarzyny Kozdój i jej rodziny. Sprawa jednak się przeciąga. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w sprawie powinno wydać opinię dwóch niezależnych biegłych.

Termin przedstawienia opinii jednego z ich już minął, a nawet jeszcze nie przebadał on poszkodowanej! Cały proces nie zmienia też krytycznej sytuacji finansowej zarówno poszkodowanej jak i jej rodziny, która wpadła w spiralę zadłużenia.

Bezkarność zgodna z umową
Lekarz, którego winę sąd uznał w rozprawie karnej, nie poniósł właściwie konsekwencji. Sprawa tak długo toczyła się przed sądami lekarskimi (ponad 5 lat), że musiała zostać umorzona z urzędu.

Także ubezpieczyciel lekarza nie ma zamiaru wypłacić odszkodowania. Jak wyjaśnił Bartłomiej Janyga, przedstawiciel firmy Concordia Ubezpieczenia, w czasie zabiegu lekarz popełnił rażące błędy (tak wyraził się sąd w sentencji wyroku sprawy karnej), a ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność wyłącznie za błędy... zwykłe.

- Przyglądałam się warunkom ubezpieczenia tej konkretnej firmy i rzeczywiście, w umowie zawarto  wyłączenie ubezpieczenia z tytułu rażącego niedbalstwa - stwierdza mec. Kutysz-Pielaszkiewicz.

Podkreśla, że do dziś ubezpieczyciel nie wskazał ani nie udowodnił, które z czynności wykonane przez lekarza były obarczone rażącymi błędami.

A co z zasadą przyzwoitości?
- To, iż takie sformułowanie jest zawarte w uzasadnieniu wyroku, jest tylko swoistą oceną materiału dowodowego przez sąd. Każdy sąd niezależnie ocenia, czy te czynności były rażącym zaniedbaniem, czy nie - tłumaczy prawnik.

Przepisy kodeksu cywilnego, dotyczące ubezpieczeń, wskazują na to, że możliwe jest wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela z tytułu umyślnego czy też rażącego niedbalstwa.

Ale przepisy te mówią jednocześnie, że powoływanie się na te okoliczności, jeśli jest to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego i okolicznościami sprawy, nie musi być brane pod uwagę przez sąd.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH