Sąd: strajkować można, ale bez naruszania zbiorowych praw pacjentów FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

W lipcu br. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że zaprzestanie działalności przychodni podczas akcji protestacyjnej, bez zagwarantowania pacjentom dostępu do dokumentacji medycznej, naruszyło ich zbiorowe prawa. Takie rozstrzygnięcie jest zgodne ze stanowiskiem Rzecznika Praw Pacjenta.

Przypomnijmy, że w lipcu NSA wydał dwa wyroki dotyczące skarg kasacyjnych na orzeczenia Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, dotyczące odwołania się od decyzji Rzecznika Praw Pacjenta w związku z akacjami protestacyjnymi na początku 2015 roku, kiedy wiele przychodni POZ było zamkniętych.

Sprawy dotyczyły dwóch placówek - SPZOZ w Kazimierzu Dolnym oraz NZOZ Laumed w Przemyślu. To kolejne orzeczenia dotyczące protestu lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej zrzeszonych w Federacji Porozumienie Zielonogórskie, jaki miał miejsce na początku ubiegłego roku, i decyzji jakie w tej sprawie podjął Rzecznik Praw Pacjenta.

Sądy oddalają skargi placówek
Wcześniej (9 lutego 2016 r.), NSA rozpoznał skargę kasacyjną jednej z nyskich przychodni od wyroku WSA oddalającego skargę na decyzję RPP w sprawie stosowania przez placówkę praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów w zakresie prawa do dokumentacji medycznej.

RPP uznał praktyki stosowane przez tę przychodnię za naruszające zbiorowe prawa pacjentów. Polegały one na ograniczeniu pacjentom dostępu do dokumentacji medycznej w trakcie protestu lekarzy zrzeszonych w Federacji PZ. Strajk uniemożliwił pacjentom ustne złożenie wniosku o udostępnienie dokumentacji medycznej.

We wszystkich przypadkach NSA stwierdził, że zamknięcie przychodni w określonych dniach, wymagało od kierownictwa danej placówki medycznej podjęcia działań gwarantujących pacjentom dostęp do ich dokumentacji medycznej.

Zdaniem sądu trudności organizacyjne nie powinny być stawiane przed ochroną elementarnych praw człowieka. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania, dokumentacja medyczna powinna zostać udostępniona bez zbędnej zwłoki.

Sąd uznał, że zaprzestanie działalności przychodni w określonych dniach, bez zapewnienia dostępu do dokumentacji medycznej, naruszyło zbiorowe prawa pacjentów.

- Dotychczas wszystkie podobne skargi jakie były kierowane do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie przez przedstawicieli innych podmiotów leczniczych, w których lekarze brali udział w proteście, zostały oddalone przez ten sąd. Wszystkie rozpatrzone skargi kasacyjne były oddalane przez NSA - stwierdza Krystyna Barbara Kozłowska, Rzecznik Praw Pacjenta.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH