Lekarz musi ocenić rozstrój zdrowia, żeby w sprawie o mobbing sąd uznał prawo pracownika do zadośćuczynienia za uszczerbek na zdrowiu, spowodowany działaniami przełożonego.

Do Sądu Najwyższego trafiła sprawa o mobbing, dotycząca pracownika, z którym firma rozwiązała umowę o pracę. W uzasadnieniu firma podała, że powodem jest nieprawidłowe wykonywanie obowiązków pracowniczych, obraźliwy stosunek do przełożonego oraz utrata zaufania.

Pracownik nie zgodził się z tym i złożył pozew do sądu pracy. W piśmie zażądał 45 tys. zł odszkodowania jako zadośćuczynienie za wywołany mobbingiem  rozstrój zdrowia. Napisał, że przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę była zupełnie inna niż podana oficjalnie przez pracodawcę i była formą represji za obronę własnych interesów. Wcześniej bowiem pracownik postanowił odwołać się do sądu pracy od nałożonej na niego kary nagany. A zgodnie z przepisami (art. 112 § 2 kodeksu pracy) ma do tego prawo, jeśli pracodawca nie uwzględni jego sprzeciwu.

Zwolniony pracownik wyjaśniał również, że zachowanie przełożonego wywołało u niego zespół lęku napadowego.

Podwładny, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

Sąd pierwszej instancji oddalił żądania pracownika, w następstwie czego ten odwołał się do sądu apelacyjnego. Sąd drugiej instancji uznał, że żadna z przyczyn wypowiedzenia nie była konkretna, a jedna z nich, tj. obraźliwy stosunek do przełożonego - nieprawdziwa. Mimo stwierdzenia naruszenia przepisów o wypowiadaniu umów o pracę sąd nie widział jednak możliwości przywrócenia pracownika do pracy i dlatego zasądził na jego rzecz odszkodowanie. Uznał, że należy mu się ono w wysokości trzykrotnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę.

Skarga kasacyjna w tej sprawie ostatecznie trafiła do Sądu Najwyższego, który skargę oddalił. Stwierdził, że pracodawca odpowiada zarówno za czynne znęcanie się nad pracownikami, jak i za niewywiązanie się z obowiązku przeciwdziałania występowaniu zachowań mobbingowych innych osób, ale roszczenie ofiary mobbingu o zadośćuczynienie doznanej krzywdy jest możliwe wtedy, gdy zostanie udowodniony skutek w postaci rozstroju zdrowia, potwierdzony przez lekarza.

Zgodnie z art. 943 § 1 k.p. pracodawca jest zobowiązany przeciwdziałać mobbingowi, czyli działaniom skierowanym przeciwko pracownikowi, polegającym na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołującym u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodującym poniżenie lub ośmieszenie, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH