
Pielęgniarka koordynująca nie może zastąpić pielęgniarki oddziałowej - uznał Naczelny Sąd Administracyjny. I słusznie - mówią pielęgniarki.
Zespół Opieki Zdrowotnej w Żywcu, postanowił zmienić statut i wprowadzić do niego zapis o powoływaniu pielęgniarek koordynujących zamiast przełożonych pielęgniarek. Propozycję zmian w statucie przedstawiono na posiedzeniu rady powiatu żywieckiego, która uchwałą zmiany przyjęła.
Środowisko pielęgniarskie ostro zareagowało na próbę wprowadzenia zmian. Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych (ORPiP) w Bielsku-Białej zaskarżyła zapisy statutu ZOZ w Żywcu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.
Skarga dotyczyła nie tylko wprowadzenia stanowiska pielęgniarki koordynującej zamiast oddziałowej, ale także trybu wyboru na to stanowisko. Zapisy nowego statutu przewidują bowiem wybieranie pielęgniarek koordynujących w drodze rekrutacji wewnętrznej, przeprowadzonej przez komisję powołaną przez dyrektora, a nie w ramach konkursu, w którym zgodnie z obowiązującymi przepisami uczestniczą przedstawiciele związków zawodowych.
WSA w Gliwicach skargę Beskidzkiej ORPiP odrzucił, nie znajdując interesu prawnego okręgowej rady do zaskarżenia uchwały. Beskidzka rada wniosła skargę kasacyjną do NSA, który uchylił wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.
NSA uznał, że jednak ORPiP ma interes prawny, bo ma uprawnienia do uczestniczenia w konkursach na pielęgniarskie stanowiska kierownicze. Może więc zaskarżyć statut, który rezygnuje ze stanowisk przewidzianych ustawą o zakładach opieki zdrowotnej i zawiera zapisy o zastąpieniu nowymi już istniejących. W uzasadnieniu decyzji NSA podaje ponadto, że można tworzyć nowe stanowiska w ZOZ, ale nie można nimi zastępować stanowisk, wymienionych w przepisach ustawowych.
– Nie można zmieniać dowolnie stanowisk, bo jest to wbrew prawu pracy i obowiązującym przepisom ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, a także rozporządzeniom ministra zdrowi w sprawie zasad konkursu na niektóre stanowiska kierownicze w zakładach opieki zdrowotnej i w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników ZOZ – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Elżbieta Buczkowska, prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych NIPiP).
– Nie godzimy się również na obniżenie rangi kadry zarządzającej. Pielęgniarką koordynującą może być pielęgniarka, która koordynuje pracę na każdym oddziale, a nie osoba, która odpowiada także za organizację pracy i politykę kadrową na oddziale – dodaje prezes Buczkowska.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- SB21:46 MZ: projekt obwieszczenia do konsultacji
- SB21:28 Białystok: 10 tys. mieszkańców przejdzie kompleksowe badania
- SB20:30 Wisła: lekarze rodzinni ostro krytykują ruchy antyszczepionkowe
- SB19:11 Łódź: szpital dawał pacjentowi 500 zł, sąd przyznał mu 300 tys. zł
- SB18:23 Neonatolodzy apelują do MZ: wcześniaki potrzebują lepszej opieki
- SB17:14 GIF wycofał z obrotu lek na biegunkę
- SB16:51 Projekt w sprawie wsparcia osób niepełnosprawnych to koszt ok. 600 mln zł
- SB15:38 Śląski Uniwersytet Medyczny: jest boisko, będzie mecz otwarcia
- 1 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 2 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 3 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 4 Prof. Gąsior: niewydolność serca to znacznie więcej niż problem medyczny
- 5 Prof. Chazan nowym konsultantem w dziedzinie ginekologii i położnictwa w województwie...
- 6 Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. opiekunów osób niepełnosprawnych
- 7 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- 8 Diety bezglutenowej przestrzega więcej osób, niż choruje na celiakię. Ekspert: to moda, ale...
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych