Sąd: pacjent stracił nogę z powodu błędów szpitala

Zgodnie z wyrokiem Sądu Okręgowego w Lublinie Szpital Neuropsychiatryczny im. prof. Mieczysława Kaczyńskiego SPZOZ ma zapłacić 80 tys. zł odszkodowania na rzecz leczonego tam pacjenta, któremu na skutek powstania odleżyn amputowano nogę.

Sąd uznał, że doszło do tzw. błędów organizacyjnych.

Poszkodowany Dariusz S. wnosił, iż wskutek zaniedbań szpitalnych doszło u niego do rozwinięcia się odleżyn i w konsekwencji amputowano mu nogę.

Niepełnosprawny pacjent leczony był w lubelskim szpitalu w styczniu 2009 r., z powodu zapalenia oskrzeli. Ponieważ jest sparaliżowany od pasa w dół, nie był w stanie samodzielnie wykonywać zabiegów zapobiegających powstawaniu odleżyn.

Szpital utrzymywał, że pacjenta przyjęto z odleżynami, a w trakcie pobytu w placówce jego ciało było suche i czyste, nacierano i oklepywano miejsca narażone na odleżyny, stosowano odpowiednią dietę. Leżał na materacu przeciwodleżynowym, miał często zmienianą pozycję ciała i zapewnioną fachową konsultację.

Sąd Okręgowy w Lublinie potwierdził, że mężczyzna miał w szpitalu zapewnioną opiekę przeciwodleżynową, jednak na skutek niewłaściwego wykonania zaleceń i naruszenia reguł postępowania w zakresie zmian pozycji ciała, czasowego przenoszenia pacjenta na zwykłe łóżko, doszło do powikłań.

Istniejące niegroźne odleżyny zostały doprowadzone do najwyższego stanu zagrożenia, co spowodowało konieczność amputacji nogi.

W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl radca prawny Szpitala Neuropsychiatrycznego SPZOZ w Lublinie poinformował, że szpital wniósł zażalenie do Sądu Najwyższego na postanowienie lubelskiego sądu.

Do czasu rozpatrzenia zażalenia przez Sąd Najwyższy szpital powstrzymuje się od komentarzy w sprawie.

 


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH