Sąd: pacjenci mogą dopłacać do zabiegów refundowanych przez NFZ Fot. Archiwum

Pacjenci mogą dopłacać z własnej kieszeni do zabiegów refundowanych przez NFZ - taki wniosek płynie ze sporu pomiędzy Funduszem a kliniką okulistyczną Sensor w Warszawie. We wrześniu 2013 r. Mazowiecki OW NFZ rozwiązał z nią kontrakt na 12 mln zł, bo pacjenci dopłacali do refundowanej operacji usunięcia zaćmy.

Fundusz twierdził, że nie można dopłacić np. za lepsze soczewki, jeśli zabieg wykonywany jest ze środków publicznych. Powoływał się na załącznik do rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych, z którego wynika, że usunięcie zaćmy wraz z wszczepieniem soczewki stanowi świadczenie gwarantowane.

Klinika stała na stanowisku, że pacjenci dopłacali, gdyż chcieli mieć lepszą i nowszą soczewkę. Nie płacili więc, wbrew twierdzeniom Funduszu, za świadczenia gwarantowane, a jedynie dobrowolnie za usługi ponadstandardowe. Jak argumentował pełnomocnik Sensor Cliniq, adw. prof. Piotr Kruszyński, ”w zaistniałym przypadku mamy więc do czynienia z niekorzystnym dla pacjentów interpretowaniem przepisów, a ściślej bezpodstawną ich wykładnią”.

Czytaj: Sensor Cliniq złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez NFZ

Doniesienia o popełnieniu przestępstwa złożyła zarówno klinika, jak i NFZ. Prokuratura uznała, że dopłaty pacjentów za ponadstandardową usługę nie zwalniają Funduszu z obowiązku refundowania takiego świadczenia. Słowem, że nie jest tak, że albo płaci się prywatne albo w ramach NFZ. Można dopłacać do zabiegów refundowanych. To legalne.

NFZ złożył zażalenie na to postanowienie do warszawskiego Sądu Okręgowego. Ten podzielił stanowisko prokuratora i wskazał, że dopłata do leczenia ponadstandardowego jest realizacją podmiotowego prawa pacjenta do ochrony zdrowia, które to prawo ogranicza się jedynie do zakresu finansowanego publicznie.

Adwokat Paulina Kieszkowska-Knapik z kancelarii prawnej Kieszkowska Rutkowska Kolasiński wskazała na łamach Gazety Prawnej, że jest to precedensowe orzeczenie, bo prokuratura po raz pierwszy pochyliła się nad aspektem prawnym dotyczącym opłacania przez pacjentów lepszej usługi niż ta oferowana przez NFZ. I uznała, że nie widzi podstaw prawnych do interpretacji prezentowanej przez NFZ, który uważa, że nie wolno tego robić. To oznacza, że należałoby się zastanowić nad dotychczasową interpretacją przepisów.

Czytaj: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH