Sąd opiekuńczy może zdecydować o leczeniu dzieci wbrew woli rodziców Fot. archiwum

Wśród rodziców małoletnich dzieci panuje powszechne przekonanie, że to oni mają wyłączne prawo decydowania o losach dziecka i podejmować za dzieci wszelkie istotne decyzje. Tymczasem dziecko może zostać poddane wybranej przez lekarzy metodzie leczenia wbrew woli rodziców.

Poza zwykłymi, codziennymi sprawami rodzice stają często przed koniecznością podjęcia decyzji, które rzutować mogą nie tylko na zdrowie, ale też życie dziecka. Trafiając do placówki leczniczej, w której dziecko poddawane jest określonemu leczeniu i rodzice jako przedstawiciele ustawowi dziecka, muszą wyrazić zgodę na podjęcie działań diagnostycznych i leczniczych. W większości przypadków rodzice przekonani są o tym, że jeżeli nie wyrażą zgody na leczenie i zdecydują się na inną formę leczenia (np. leczenie metodami naturalnymi), lekarze nie mogą ich zmusić do zastosowania wybranej formy leczenia.

Władza rodzicielska rodziców nie jest jednak w tym zakresie władzą absolutną i może zostać ograniczona. Szpitale mają bowiem określone instrumenty prawne, dzięki którym dziecko może zostać poddane wybranej przez lekarzy metodzie leczenia, wbrew woli rodziców. O losach dziecka może w tym przypadku zdecydować sąd opiekuńczy, który w większości przypadków przychyla się do stanowiska szpitali. Odmowa udzielenia zgody przez rodziców na dokonanie zabiegu medycznego koniecznego dla ratowania życia dziecka jest bowiem traktowana jako sprzeczna z dobrem dziecka i zasadami współżycia społecznego.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH