Sąd odrzucił wniosek szpitala o zwrot odszkodowania za śmierć pacjenta

Sąd Okręgowy we Wrocławiu oddalił we wtorek (7 stycznia) pozew szpitala, który domagał się od rodziny zmarłego pacjenta zwrotu pieniędzy zajętych na poczet odszkodowania za błąd w sztuce medycznej. Wyrok nie jest prawomocny. Wcześniej komornik dokonał egzekucji 250 tys. zł.

Do komorniczej egzekucji doszło na podstawie zaświadczenia wydanego przez Wojewódzką Komisję ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych, w którym potwierdzono, że rodzina może domagać się 250 tys. zł zadośćuczynienia i że doszło do niewłaściwej opieki medycznej.

Pacjent trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej we Wrocławiu w maju 2012 r. z objawami bólu pleców. Gdy wykluczono udar, został zwolniony, ale następnego dnia trafił do innej placówki - Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Koszarowej, gdzie poddano go obserwacji. 

Tam u pacjenta doszło do zatrzymania pracy serca. Dopiero po sześciu dniach stwierdzono u chorego tętniak aorty, ale nie doczekał on operacji i zmarł po 8 dniach od pierwszej hospitalizacji w klinice. 
Jak powiedział reprezentujący poszkodowaną rodzinę adwokat Łukasz Bielawski, doszło do porozumienia z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym, który wypłacił bliskim 20 tys. zł odszkodowania.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w lutym 2013 r. zaproponował zadośćuczynienie w kwocie 500 zł, dlatego też poszkodowani zwrócili się o komorniczą egzekucję na podstawie zaświadczenia wydanego przez Komisję ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych.

Służy to zabezpieczeniu powództwa w procesie o odszkodowanie, ale może też być argumentem w negocjacjach, ponieważ do ustalenia kwoty rekompensaty może dojść również w efekcie porozumienia pomiędzy stronami, a sprawa o odszkodowanie niekoniecznie musi skończyć się w sądzie. 

Prawnik poszkodowanych przyznał, że kwota 250 tys. zł zajęta przez komornika została już przekazana rodzinie.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny złożył do sądu okręgowego pozew, w którym domagał się w postępowaniu cywilnym "pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności", czyli oddania zajętej już kwoty. Pozew skierowano przeciw żonie zmarłego pacjenta oraz dwójce dzieci. Szpital domagał się zwrotu pobranej kwoty z odsetkami od dnia egzekucji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH