Sąd: dofinansowanie udziału w konferencji podlega opodatkowaniu FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Opłata za uczestnictwo w konferencji nie jest należnością za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem i nie korzysta ze zwolnienia z podatku PIT - tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny - informuje Rzeczpospolita.

Chodzi o lekarzy, którym towarzystwo naukowe przekazuje dofinansowanie na pokrycie wydatków związanych z udziałem w międzynarodowych konferencjach.

Dofinansowanie jest realizowane w formie zwrotu poniesionych przez lekarzy wydatków, udokumentowanych (najczęściej imiennymi) fakturami lub innymi dokumentami potwierdzającymi poniesienie wydatku (np. biletami). Lekarze otrzymujący dofinansowanie nie są pracownikami stowarzyszenia.

Nie łączy ich też żadna umowa cywilnoprawna. Jedno ze stowarzyszeń zapytało, czy środki finansowe wypłacane lekarzom - członkom towarzystwa - są zwolnione z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy o PIT.

Fiskus odpowiedział, że nie. Zauważył, że wskutek uzyskania dofinansowania za udział w konferencji lekarz uzyskuje korzyść majątkową, która jest przychodem z innych źródeł opodatkowanym na zasadach ogólnych.

Towarzystwo zaskarżyło interpretację i w pierwszej instancji wygrało. Zdaniem sądu zasadność poniesienia wydatków związanych z podróżą powinna być rozpatrywana w kontekście jej celu, a nie tylko sposobu, w jaki się ona odbywa.

Dlatego Wojewódzki Sąd Administracyjny nie znalazł podstaw, aby w przypadku podróży osoby niebędącej pracownikiem rozumienie pojęcia „podróż" zawężać jedynie do czynności związanych z przemieszczaniem się. Wydatek poniesiony na opłatę rejestracyjną jest uzasadniony z punktu widzenia celu odbywanej przez lekarza podróży i prowadzonej przez stowarzyszenie działalności statutowej.

Ta korzystna dla lekarzy wykładnia przepisów nie obroniła się przed Naczelnym Sądem Administracyjnym (wyrok z 21 kwietnia 2016 r. - II FSK 910/14).

Szczegóły: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH